Karnataka anketleri: Mahadayi siyasi tartışması yoğunlaşıyor | Dünya

Karwar: Belagavi ve Goa arasındaki en kısa rotayı geçerken karşılaşılan ilk köy olan Kankumbi’de, her şey her zamanki gibi, gezginler yarı yolda durur, yılan benzeri, iğrenç 20 km’lik tırmanışı yeni tırmanmışlardır. Yükseklikleri 2.600 fittir.


Mahadayi nehri projeleri üzerindeki siyasi tartışma artıyor. (HT arşivi)

Çoğu gezginin bilmediği, Karnataka tarafından 2006 ile 2011 yılları arasında – Goa’dakilere göre yasadışı olarak – inşa edilen ve batıdan akan Mahadayi’nin kolları olan Kalasa ve Banduri nehirlerinden suyu yönlendirmek için ayaklarının neredeyse 80 metre altında uzanan iki büyük kanaldır. Nehir. komşu köy olan Jamboti’de, Malaprabha Nehri doğuya akıyor.

Kuzey Karnataka’da Goa sınırına yakın bir yerde tam anlamıyla yan yana yaşamaya başlayan iki nehir, artık sadece Goa ve Karnataka hükümetleri arasında değil, aynı zamanda önümüzdeki Fight seçimlerinde zafer için yarışan siyasi partiler arasında da mücadelenin konusu. Karnataka. Mahadayi Goa’ya (orada Mhadei olarak bilinir) girip serbest akan, neredeyse engelsiz bir nehir olarak (birkaç baraj hariç) Umman Denizi’yle buluşurken, Malaprabha ironik bir şekilde büyümeyi seçen Kuzey Karnataka’nın en kurak bölgelerinden bazılarını geçer. Karnataka’daki Gulbarga’da Krishna nehri ile buluşmadan önce şeker kamışı yiyin. İki nehir, eyaletin daha fakir kuzey kesimleri için tarımsal bir cankurtaran halatı.

Pazartesi günü, Bharatiya Janata Partisi (BJP) manifestosunda Yukarı Bhadra, Yukarı Krishna ve Kalasa Banduri projeleri gibi yaklaşan tüm sulama projelerini ve tüm büyük sulama projelerini programa göre tamamlama sözü verdi. Bir gün sonra manifestosunu yayınlayan muhalefet kongresi, geride kalmamak için, Mhadei’ye tahsis edilen suyun %100’ünü kullanma taahhüdünde bulundu. €İlk kabine toplantısında proje için 500 crore ve toplam 3.000 crore harcama ile Mhadei projesinin tüm bileşenlerinin beş yılda tamamlanması.

Yerel olarak, Kalasa Bandura sulama projesinin uygulanması için bir zamanlar hareketin Belgaum bölgesini toplayan Ashok Chandargi, projenin artık büyük bir kampanya konusu olmadığını söyledi. Chandargi, Kalasa Banduri Horata Samiti’nin Belagavi Bölgesi Düzenleyicisiydi ve o zamanlar bölge için sulama projeleri talep etmek üzere Başbakan Basvaraj Bommai liderliğindeydi. “2002’den beri Kalasa Banduri projesi, seçmenlerin duygularını etkileyebilecek siyasi bir mesele oldu. Ancak bu sefer siyasi söyleme yalnızca kast ve topluluk faktörleri hakim” dedi.

Ancak BJP, 29 Aralık 2022’de Bommai ile Mahadeyi Nehri sorununu çözmeye çalıştı ve Eyalet Meclisinde Merkezi Su Komisyonunun 3,9 tmc’yi (Bin milyon fit küp) yönlendirmek için revize edilmiş DPR’yi (Ayrıntılı Proje Raporu) onayladığını duyurdu. kardeş şehirler Hubli ve Dharwad’ın içme suyu ihtiyaçlarını karşılamak için önerilen Bhandura Barajı’nda 2,18 tmc ve önerilen Kalasa Barajı’nda (Mahadayi’nin her iki kolu) 1,72 tmc su.

Suyu batıdan akan nehirlerden doğudan akan Malaprabha Nehri’ne yönlendirmeye yönelik iddialı bir plan olan Kalasa Bandura projesi, 1980’lerin ortalarında Karnataka hükümeti tarafından, başlangıçta 350 megavatlık bir hidroelektrik projesi planlarıyla önerildi. Kalasa Bandura Projesi, üç ana projeden oluşan daha büyük bir Mahadayi çok amaçlı sulama projesinin bir parçasıdır – elektrik üretmek ve 4 tmc suyu Malaprabha Nehri’ne yönlendirmek için Kotni Barajı, Kalasa Nala Haltara Barajı ve suyu Malaprabha Nehri’ne yönlendirmek için Potli- Barajları. çeşitli yerlerde kurak Malaprabha Nehri.

Proje, Ağustos 2018’de Mahadayi Su İhtilafları Mahkemesi’nin Karnataka’ya ihtiyacı olan 36.558 tmc sudan 13,42 tmc su vermesiyle kanatlandı ve Goa ile Karnataka arasında Mahadayi Nehri’nin suyunun paylaşımı konusunda neredeyse kırk yıllık anlaşmazlıklara yol açtı. .

Proje, Malaprabha Nehri’ne bağlı olan ve Belagavi dahil dört ilçedeki 13 taluka da dahil olmak üzere Kuzey Karnataka’nın kurak bölgelerinin çoğunda yaşayan binlerce çiftçiye fayda sağlamayı amaçlıyordu.

Yerel olarak, hükümetin projeleri son dakikada onaylamasına pek tepki yok. Çandargi, birbirini izleyen hükümetlerin konuyu yalnızca seçim zamanında konuyu canlı tutmak ve bundan siyasi çıkar sağlamak için ele aldıklarını söyledi.

“Projenin ihalesi, Karnataka seçimleri için davranış kurallarının açıklanmasından 19 dakika önce yayınlandı. Halk da siyasi liderliğe olan güvenini kaybetti ve artık iktidardakilere soru sormuyor” dedi.

Hükümetin projeleri onaylamak için neden son dakikaya kadar beklediğini, özellikle de bir zamanlar protestolara önderlik eden Bommai’nin görev başında olduğu bir zamanda öğrenmek istiyordu. “O bile bir şey yapmadı” dedi.

Bir zamanlar projenin zamanından önce tamamlanmasına karşı kitlesel protestoların düzenlendiği Hubli Dharwad bölgesinde, mesele siyasi bilinçten silinip gitti. “Mahadayi sorunu artık fazla su tutmuyor, belki de son yıllarda muson yağmurlarının son derece iyi olması ve içme suyu sorunu olmaması nedeniyle. Belki de durum bu yıl ortalamanın altında beklenen bir musonla değişecek” dedi.

Saundatti’de (Belagavi) yaşayan bir sosyal aktivist olan V. Santosh şunları söyledi: “Bugün çiftçiler, özellikle kendileri için programlar talep ettiklerinde, mahsulleri için aldıkları fiyattan, her düzeydeki yaygın yolsuzluktan endişe duyuyorlar. Mahadayi projesi öncelik listesinden düştü.”

Goa’ya döndüğümüzde, Mhadei’nin kaderinin, Uttara Kannada bölgesinde başlayan ve Karwar’da Umman Denizi ile buluşan batıya akan bir nehir olan Kali Nadi’nin kaderine indirgeneceğinden korkuluyor. Şu anda serbest akan bir nehir olarak Umman Denizi’ne dökülen Mahadayi’nin aksine Kali, hidroelektrik santralleri de dahil olmak üzere dönümlerce Batı Ghats ormanını sular altında bırakan beş büyük setle karşı karşıya. Yeşil aktivistler, bazı yerlerde bir zamanlar devasa olan nehrin bir kanala indirgendiğini iddia ederken, Karwar’ın mansabındaki çiftçiler barajların taşkın yatağına alüvyon akışını tamamen ortadan kaldırarak topraklarının ve tarım arazilerinin verimliliğini azalttığından şikayet ettiler. erozyona açık bırakılmıştır.

“Karwar bir zamanlar net bir birikim bölgesiydi, bu da kumsalın büyümeye devam ettiği anlamına geliyordu. Karwar merkezli aktivist Vikas Tandel, “Bugün, Karnataka’da kritik derecede tehlike altındaki iki kıyı bölgesinden biri” dedi ve bunu nehirlerin ölmesine bir örnek olarak gösterdi.