‘Yaralandım…’: Karnataka seçimleri öncesinde BJP’ye duyulan öfke, eski CM aynı fikirde değil | Dünya

İktidardaki Bharatiya Janata Partisi, Karnataka kampanyasındaki ilk potansiyel isyanıyla karşı karşıya. başkaları için’.

Jagadish Shettar, Temmuz 2012’den Mayıs 2013’e kadar Başbakanlık yaptı ve aynı zamanda devletin maliye ve sanayi bakanı olarak görev yaptı. (HT FOTOĞRAF.)

“Partideki üst düzeylerden kıdemli ve eski başbakan olduğuma dair bir mesaj aldım. Bu yüzden başkalarına yer açmak (zorunda)…” 67 yaşındaki gözle görülür şekilde üzgün olan Shettar’ın PTI haber ajansı tarafından aktarıldığına göre.

Partiye otuz yıllık hizmetinin altını çizerek, BJP liderliğinin kararını “kabul edilemez” olarak nitelendirdi ve onları 2023 Karnataka seçimlerine katılmasına izin vermeye çağırdı.

Ayrıca okuyun | Karnataka’daki seçimler nasıl gelişebilir?

“Bana 2-3 ay önce söyleselerdi… o zaman benim için saygıdeğer olurdu. Adaylığın (başlangıcına) sadece iki gün varsa, kesinlikle incineceğim,” diyen Shettar, “Sana itiraz edeceğimi söyledim… Söylediğin şey kabul edilemez… lütfen kararını tekrar gözden geçir.. .”

PTI’ye göre Shettar’a başka bir pozisyon teklif edildi, ancak kıdemi ve eski bir başbakan olduğu gerçeği göz önüne alındığında kendisine saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Shettar, Temmuz 2012’den Mayıs 2013’e kadar başbakan olarak görev yaptı ve aynı zamanda devletin maliye ve sanayi bakanları ve meclis başkanı olarak görev yaptı.

Oku – Karnataka Meclis Anketleri: CM Bommai, Shiggaon seçim bölgesinden yarışıyor

Ancak muhalefet lideri olarak da görev yapan BJP lideri, BJP’nin kendisine aday göstermemesi halinde bağımsız aday olacağını söylemedi.

Shettar artık Hubli-Dharwad (Merkez) seçim bölgesinin MLA’sı – 2008 seçimlerinden bu yana elinde tuttuğu bir koltuk; Son ankette (2018), Kongre’den Mahesh Nalwad’ı 21.000’den fazla oyla yendi.

“Onlara (BJP liderliğine) neden seçimlere katılmamam gerektiğini sordum. Eksi puanlarım nelerdir? sent – ve kamuoyu (benim lehimde)” diye iddia etti.

Oku | “Kaçtı çünkü…”: KS Eswarappa’nın çıkışında Karnataka Kongresi

Shettar, BJP liderliğine “Olumlu bir rapor varsa … hakkımda kara bir nokta, yolsuzluk iddiası veya suçlama yok …” diye sordu.

BJP, seçimler öncesinde kartlarını yeniden karıştırmasıyla tanınır, ancak son derece etkili Lingayat topluluğundan gelen talihsiz bir Jagdish Shettar, eyaletin kuzey kesimlerindeki hatırı sayılır nüfuzu göz önüne alındığında bazı sorunlara neden olabilir.

Karnataka, sonuçları 13 Mayıs’ta açıklanacak olan yeni hükümeti 10 Mayıs’ta oylayacak.

• YAZAR HAKKINDA

Hindustan Times haber masası ile Hindistan ve dünyadaki en son haberleri ve gelişmeleri takip edin. Politika ve politikalardan ekonomi ve çevreye, yerel meselelerden ulusal olaylara ve küresel meselelere kadar her şeyi ele alıyoruz.
    …ayrıntılı olarak görün