“Tipu’da dersleri azalttık, Cong buna aldırmadı”: eski bakan müfredat tartışmasında | Dünya

Eski Karnataka Eğitim Bakanı BC Nagesh Cuma günü Kongre’yi bir dizi müfredat değişikliği konusunda eleştirdi ve partinin birkaç yıldır merkezde iktidarda olmasına rağmen milliyetçilikle ilgilenmediğini söyledi. Kongre liderlerinin komünist olduğunu ve milliyetçi görüşleri desteklemediğini söyleyen eski bakan, Kongre’nin RSS kurucusu Keshav Baliram Hedgewar ile ilgili bölümlerin kitaplardan kaldırılabileceği Karnataka ders kitabını gözden geçirmesiyle ilgili tartışmaların ortasında söyledi.

Karnataka Eski Eğitim Bakanı, BC Nagesh (dosya)

Haber ajansıyla yaptığı görüşmede ANİ, Nagesh, “Şimdi insanların dikkatini dağıtmak için ders kitaplarına geldiniz. İnsanların dikkatini başka yöne çekmek için hep yalan beyanlarda bulunurlar. Siddaramaiah sözde kendini eğitimci ilan etmiş biri, temelde komünistler… Milliyetçi görüşleri desteklemiyorlar.”

Nagesh, Kongre hükümetinin bu yılki ders kitaplarını gözden geçirme kararından da bahsetti. “Bu kişileri güvenimize alarak (ders kitaplarında) değişiklikler yaptık. Ancak bu değişikliklerden etkilendiler, Nehru derslerini kaldırdık ve Tipu Sultan derslerini azalttık. Öğrencilerde milliyetçilik duygusunu geliştiren dersler getirdik. Kongre uzun yıllar ülkeyi ve eyaleti yönetmesine rağmen eğitim sistemini umursamadı. Macaulay’ın tanıttığı sistemin aynısını uyguladık.”

Bharatiya Janata Partisi (BJP) lideri CT Ravi Cuma günü Karnataka’nın kongre hükümetini eleştirerek, iktidar partisinin sıkılaştırılan ders kitaplarını revize etme kararı üzerine çıkan tartışmaların ortasında “İktidardalar … ancak tarihi değiştiremezler” dedi. “Onlar (Kongre) müfredatı değiştirebilirler ama tarihi değiştiremezler. Sangh Parivaar’ın vatanseverliğini herkes biliyor… Sangh Parivaar’ın ideolojisi her yerde güçleniyor… bu değiştirilemez.”

Karnataka Hükümeti Kararı

Karnataka İlk ve Orta Öğretim Bakanı Madhu Bangarappa Perşembe günü söyledi Ülkedeki okul ders kitapları bu yıl revize edilecek. Uzmanların, kitaplarda nelerin olması ve nelerin olmaması gerektiğini kontrol etmek için bu yıl ders kitaplarını gözden geçireceğini söyledi. Bakanlar Kurulu’nda da benzer bir karar veriliyor.

İlk olarak bakan, öğrencilerin beden eğitimi derslerine katılmadıkları için kaçırdıkları derslerin öğretilmesine yardımcı olacak bir Setu Bandha projesi olacağını söyledi.

“Uzmanlar ayrıca bir ders kitabına nelerin konulacağına ve nelerin çıkarılacağına da karar verecek. Ayrıca geçmişte ek bir revizyon da vardı” dedi.

Manifestoda ders kitabını revize edeceğimizi söyledik ve yapacağız” dedi. Bakan, önlemlerin çocukların yararına alındığını söylemeye devam etti.

• YAZAR HAKKINDA

Sanskriti Falor, HT Digital’in Haber Masasında Kıdemli İçerik Yapımcısıdır. Son iki yıldır dijital medyada çalışmakta olup, yurttaşlık meseleleri ve küresel meseleler hakkında haber yapmakla ilgilenmektedir. …ayrıntılı olarak görün