Sofia Kourtesis: Psycho Upswing'in Ses Ustası

PaPaĞaN

New member
Berlin – Sofia Kourtesis, Berlin'in kendisi için ne anlama geldiğini anlatmak istediğinde bir deneyimden bahsetmeyi seviyor: Yirmilik diş ameliyatından birkaç saat önce, pazartesi sabahı, Berghain'de bir buçuk gün dans ettikten sonra Berlin'e doğru yola çıkıyor. soyunma odası. Aniden diş hekimi karanlık odadan dışarı çıkıyor. Kıyafeti: dipsiz. Sofia Kourtesis'in geldiği Peru'da bu eşi benzeri olmayan bir skandal olurdu.

“Ne oluyor?” diyor, ondan çok kendi kendine, “sonra yirmilik dişimi çekmen gerekmiyor mu?” Birkaç saat sonra Sofia Kourtesis ve diş hekimi muayenehanede tekrar buluşuyor. “Profesyonel! Bu şeyi çıkardı. Sonrasında kendimi çok iyi hissettim!” Sofia Kourtesis, Peru'ya yaptığı ev ziyaretinde Zoom'daki görüntülü sohbette bu hikayeyi anlattığında gözlerindeki melankoli neredeyse yok oluyor ve mutlulukla gülümsüyor. “Bu şehri Berlin'i çok seviyorum!”

Tekno sahnesinde kadın olmak şart değil

Sofia Kourtesis'in Weinmeisterstrasse yakınlarındaki Mitte'de yaşadığı Berlin, şehirde hala içeriden bir tüyo olarak kalan ama şimdiden ilk iki EP'sinden bu yana uluslararası alanda sansasyon yaratan harika, melodik house parçalarıyla kesinlikle onu sevecek. 2019, “Sofia Kourtesis” ve “Sarita Colonia”: Dünyanın tartışmasız en etkili müzik sitesi olan New York müzik sitesi Pitchfork, parçalarıyla övgülerle dolu; British Guardian onu 2020'de izlenmesi gereken bir sanatçı olarak adlandırdı.

Kourtesis ise yeni çıkardığı EP'si “Fresia Magdalena” vesilesiyle BBC6'ya konuk oldu. Sofia Kourtesis'in bir kadın olarak erkek egemen tekno dünyasında büyük bir başlangıç yaptığı hâlâ kesin değil: “Birkaç yıl önce festivallerde erkeklerle aynı ücretleri almak için mücadele etmek zorunda kaldım” diyor.

“Deccal diye hakarete uğradım”

Yeni EP'nin kapanış şarkısı “Dakotas”, sert baslarıyla Berlin'in karanlık, labirent gibi, teknoid sesine şaşmaz bir saygı duruşu niteliğinde. Genel olarak, Kourtesis'in elektronik müziği Berghain'in ana katında çalınanların çoğundan gözle görülür derecede daha parlak; özellikle de sıcak sentezleyicileri ve harika senkoplu ritimleri sayesinde; Ancak Berghain'in üst katındaki Panorama Bar'da Sofia Kourtesis'in erişilebilir parkurlarını rahatlıkla hayal edebilirsiniz.

Şu anda neredeyse hiç kimsenin olmadığı gibi, seslerinde melankoliyi ve hafifliği ustaca birleştirmesi tesadüf değil: Sofia Kourtesis görüntülü sohbette “Sürekli yere düşüyorsun” diyor. “Hayatın mutlu sonu yok. Ancak en önemli şey ne sıklıkla kalkabildiğinizdir. Dibe vurduğunuzda kendinizi tekrar yukarı sallamalısınız!” Dansın yükselişi. Bu umut dolu tonla, bu dirençlilik enerjisiyle Kourtesis'in EP'si, Corona krizini nispeten sağlıklı bir ruh haliyle atlatmak için tam da ihtiyacımız olan film müziği.

Kaydın Haberin Detaylarıı acı verici derecede kişisel: 31 Ağustos 2020'de Sofia Kourtesis'in babası lösemiden öldü. Sofia Kourtesis, sesini “Nicolas” parçasına işledi: Avukat olarak, ölümünden bir hafta önce Zoom üzerinden yaptığı son savunmasının sağlam bir örneği. Babasının siyasi yolsuzluğa karşı faaliyeti Sofia'nın hayatını küçük yaşlardan itibaren şekillendirdiğini şöyle açıklıyor: Sekiz yaşındayken, evdeki durum çok kötüleştiği için o ve erkek kardeşi ilk kez evden ayrılmak zorunda kaldı ve bu yol ona yol açtı. onları ailenin akrabalarının bulunduğu Berlin ve Hamburg'daki Almanya'ya götürdüler.

13 yaşındayken Peru'ya geri döndü ve burada Sofia, bir kızı öptüğü için kısa süre sonra Hıristiyan-muhafazakar kız okulundan atıldı. “Bana Deccal deniyordu” diyor ve kırgınlığını hâlâ hissedebiliyorsunuz. “Eteklerin iyice aşağıya inmesi gereken katı bir mağazaydı.” Sofia Kourtesis Berlin için bu aynı zamanda, kendisini heteroseksüel olarak tanımlasa bile burada cinselliğinizi nispeten özgürce yaşayabileceğiniz anlamına geliyor.

Kulüpte dans eksik

Sofia Kourtesis, 17 yaşındayken ikinci kez Almanya'ya geldi, bu kez burada kaldı. Film akademisinde reddedildi (“Bir sonraki Fassbinder olmak istedim!”). İletişim okuyor ve barda çalışıyor. 18 yaşına geldiğinde rapçi olmak istiyor. “Grup o kadar kötüydü ki artık bunun hakkında konuşmak bile istemiyorum” diye çapkın bir şekilde gülüyor. “Çok kötü!” Ama geriye kalan şey: Hip hop'un örnek kültürüyle geliştirdiği soul ve funk sevgisi.

Sofia Kourtesis ayrıca Berlin veya Lima'da yürüyüş yaparken yaptığı kayıtlar da dahil olmak üzere parçalarında pek çok örnek kullanıyor: Örneğin, kadınlar balkonda şarkı söylediğinde Kourtesis bunu kaydedip kullanıp kullanamayacağını soruyor. İlk kez EP açılışı “La Perla”da kendi şarkısını söylüyor: “Makinelerin benim adıma konuşmasına izin verirdim” diyor. Artık korku ve acı hakkında şarkı söyleyebilmek için kendi sesini buluyor. “Babam öldükten sonra bana şok travması tanısı konuldu” diyor. “Fakat doğru terapiyi gördüğümden beri kendimi çok daha iyi hissediyorum. Bunu açıkça konuşmanın önemli olduğunu düşünüyorum.”

Sofia Kourtesis şöyle diyor: “Müziğim Peru'nun kalbini taşıyor ama Berlin'in teknolojisi ve işlevselliğini taşıyor.” Elbette şu sıralar kulüpte dans etmeyi çok özlüyor. Bu yüzden evde salsa yapıyor ve komşular kapıyı çalıncaya kadar müziği yüksek sesle açıyor. Ama çok da uzak olmayan bir gün mutlaka tekrar Berghain'e gidecek ve belki de diş hekimini fetiş kıyafetiyle tekrar gördüğünde yukarıda Panorama Bar'da kendi şarkısı çalıyor olacak, hepsi bu.

Sofia Kourtesis: “Fresia Magdalena” (Technicolour/Ninja Tune)

Bu metin Berliner Zeitung'un hafta sonu sayısında – her cumartesi büfede veya burada abonelikle – yayınlandı.