Siddaramaiah liderliğindeki Karnataka Kongresi’nin geleceği belirsiz: Kumaraswamy | Dünya

Eski Başbakan ve Janata Dal (laik) HD Kumaraswamy, Karnataka’daki Siddaramaiah liderliğindeki kongre hükümetinin geleceğinin belirsiz olduğunu söyledi. Bir parti toplantısında konuşan Kumaraswamy, hükümetin kaderinin yaklaşan 2024 genel seçimlerinin sonuçlarına bağlı olduğunu söyledi. Sözlerinin devletteki siyasi duruma ilişkin analizine dayandığını ve gizli bir gündem veya ittifak ima edecek şekilde yanlış yorumlanmaması gerektiğini açıkladı.

HD Kumaraswamy, Siddaramaiah liderliğindeki kongre hükümetinin geleceğinin belirsiz olduğunu söylüyor. (PTI)

“(Bir sonraki parlamento) seçimlerinin beş yıl sonra yapılıp yapılmayacağını bilmiyorum. Ne olacağını bilmiyorum, göreceğiz.” Bu hükümetin geleceği önümüzdeki milletvekili seçimlerinin sonuçlarına bağlı, bunu biliyorum. Hiçbir şey saklamıyorum ya da herhangi bir astrolojik tahminde bulunmuyorum” dedi Kumaraswamy.

Kumaraswamy, partinin son parlamento anketlerinde sadece 19 sandalye kazandığı hayal kırıklığı yaratan performansının ardından bir “iç gözlem toplantısında” JD(S) liderlerine ve işçilerine seslendi ve JD(S)’nin kendinizi algılanan damgadan kurtarması için destekleme niyetini ifade etti. Deve Gowda merkezli bir “aile partisi” olmakla ilişkilendirilir.

Kumaraswamy, parti personelini yaklaşan Bruhat Dünya Mahanagara Palike (BBMP), Zilla ve Taluk Panchayat seçimlerine hazırlanmaya çağırdı. Kongre partisinin kampanya vaatlerini yerine getirmemesi veya bunların uygulanması için koşullar dayatmaması halinde, bunun JD(S)’ye gelecekte büyük bir avantaj sağlayacağını vurguladı.

Daha sonra gazetecilere konuşan Kumaraswamy, Kongre’nin oy alması ve bu temelde iktidara gelmesi nedeniyle kendisinin ve partisinin hükümetin beş seçim garantisi uygulamasını izleyeceğini söyledi.

“Partimin varlığı bu garantiler yüzünden bu seçimde darbe aldı, o yüzden elbette bu garantilerin arkasında duracağım… Şimdi garantileri söz verildiği gibi uygulayın ve insanları şart koşarak kandırmaya çalışmayın. Artık politikamı bu konuda belirleyeceğim” diye konuştu.

Bu arada, JD(S)’nin genel seçimlerdeki zayıf performansının ardından, partinin başkanı CM İbrahim manevi sorumluluk üstlendi ve kabul edilene kadar istifasını sundu. Karnataka’daki JD(S) gençlik kanadının başkanı Nikhil Kumaraswamy de partinin hayal kırıklığı yaratan sonuçlarını kabul ederek ve bunu yeniden inşa için bir fırsat olarak görerek istifa etti.

Bhavani Revanna’nın parti başkanı rolünü üstlenebileceği yönündeki spekülasyonların ortasında, eşi ve eski bakan HD Revanna, böyle bir teklifin yapılmadığını ve nihai kararın Deve Gowda ve Kumaraswamy tarafından verileceğini açıkladı.