Siddaramaiah, Karnataka’daki CM yarışının ortasında Kharge ile buluşmak için Yeni Delhi’ye gitti | Dünya

Kıdemli Kongre Üyesi ve eski Karnataka Başbakanı Siddaramaiah, partinin yüksek komutanlığıyla önemli bir toplantı için Pazartesi öğleden sonra Yeni Delhi’ye gitti. Eyalet başkentinde Kongre Başkanı Mallikarjun Kharge ile bir araya gelecek ve muhtemelen eski parti liderleri Sonia Gandhi ve Rahul Gandhi ile de görüşecek.

Kongre Partisi Lideri Siddaramaiah (AP)

Siddaramaiah, Dünya’daki HAL havaalanına inerken görüldü ve önümüzdeki iki saat içinde özel bir uçuşla Yeni Delhi’ye inecek. Bu arada, partinin Kongre Üyesi ve diğer CM adayı DK Shivakumar’ı eyalet başkentindeki bir toplantıya davet ettiği, ancak kendisinin ziyaretini onaylamadığı bildirildi. DK Shivakumar sabah gazetecilere verdiği demeçte, “Bugün benim doğum günüm ve birkaç planım var. Benim için önemli olduğuna inandığım bazı ritüelleri gerçekleştirmem gerekiyor. Ama Delhi seyahatimden emin değilim. Söylenmesi gerekenleri söyledim ve karar Yüksek Komutanlığın elinde” dedi.

Pazar akşamı Dünya’daki CLP oturumu sabah 2’ye kadar sürdü ve yasama organı oybirliğiyle AICC Başkanına CM adayını seçme yetkisi verdi. Kongre partisi ayrıca CLP oturumuna üç gözlemci gönderdi ve onlar, seçilmiş MLA’ların görüşlerini bile istediler. Pazartesi günü de raporu üst komutanlığa sunacaklar. Ancak Karnataka’nın bir sonraki CM’si hakkındaki sorunun gün sonuna kadar yanıtlanması bekleniyor.

Karnataka seçim sonuçlarında Kongre 135, Bharatiya Janata Partisi 224 seçim bölgesinde 66 sandalye kazandı. Janata Dal (laik) yalnızca 19 sandalye alabildi.