Siddaramaiah, eski korumayı görmezden gelerek iki kez CM’ye ulaştı, diyor Cong MLA | Dünya

Dünya: Bazı Karnataka Kongresi MLA’larının bakanlara karşı kızgınlığının ortasında, kıdemli parti milletvekili Basavaraj Rayareddy, Başbakan Siddaramaiah’ı başkaları tarafından kurulan bir partinin ödüllerini toplamakla suçladı.

YENİ DELHİ, 3 Ağustos (ANI): Karnataka Başbakanı Siddaramaiah Perşembe günü Yeni Delhi’de Parlamento’ya geldi. (ANI)

Rayareddy, kıdemli MLA BR Patil tarafından yazıldığı iddia edilen ve bakanların işbirliği eksikliğine ilişkin endişeleri dile getiren, CM’ye hitaben bir mektubu imzalayan MLA’lardan biriydi. Rayareddy, İçişleri Bakanı G. Parameshwara’nın mektubu yazan MLA’ların Kongre Yasama Partisi oturumu sırasında özür dilediği iddiasını reddetti.

Koppal’daki bir toplantıda Rayareddy, belirli liderlerin siyasi geleceğini şekillendirmede şansın veya şansın nasıl önemli bir rol oynayabileceği hakkında açıklamalar yaptı. Kongre’ye katıldıktan sonra eski muhafızları geride bırakarak Başbakan olan Siddaramaiah örneğini gösterdi.

“LK Advani BJP’yi kurdu ama Modi başbakan oldu. Bazen şans böyle bazı insanlar içindir. Siddaramaiah’a bakın; Kongre’ye girdikten sonra iki kez Başbakan oldu. Kongredeki eski muhafızlar ne düşünmeli? Belirli bir kişinin zamanı,” dedi Rayareddy.

Rayareddy, kendi deneyimleriyle ilgili olarak, geçmişte kendisini takip eden birçok kişinin artık bakan olduğunu ve kendisine karşı kibirli davrandığını söyledi. Milletvekili ve bazı mevcut bakanların babaları için milletvekili olarak uzun siyasi geçmişinden bahsetti ve ayrıca Deve Gowda’nın kabinesinde görev yaptı. Rayareddy, şansın siyasi fırsatlardaki rolünü kabul etti ve bazen bir kişinin belirli konumlara ulaşma yeteneği dahilinde olduğunu açıkladı.

“Arkamdan yürüyenler bakan oldu. 20 kadarı, ben babaları ile MLA idim ama bugün önümde kibir gösteriyorlar. Bommai’nin (Basavaraj Bommai) babasında (SR Bommai) MLA ve milletvekiliydim. Deve Gowda’nın kabinesinde bakandım; Kumaraswamy o zaman yanımda durmaktan korktu. Ne yapalım? CM olmak onun yeteneği dahilindeydi ”dedi.

“Pek çok insan bazen (hükümetin bir parçası olma) şansı bulamıyor, ancak bu onların (şansı olanların) harika olduğu ve bizim daha az olduğumuz anlamına gelmiyor. İnsan hizmet etme zihniyetine sahip olmalı; Güç gelip gidebilir ama kişi hizmet etmelidir” diye ekledi.

Janata Dal ve JD(S) ile birlikte olan Siddaramaiah, 2006 yılında Kongre’ye katıldı. Rayareddy, geçmişte Janata Dal ile de çıktı.

Yorumlar, yaklaşık 30 milletvekilinin Siddaramaiah’a ve parti liderliğine yazarak, seçim bölgelerinde kalkınma çalışmalarının uygulanamaması ve bazı bakanların çalışma şekliyle ilgili endişelerini dile getirmesiyle, iktidar partisi içindeki hoşnutsuzluk raporlarının ortasında geldi. Parti kaynaklarına göre Rayareddy’nin mektubu imzalayanlardan biri olduğu söyleniyor.

Siyasi imkânların büyüklüğün ölçüsü olmaması gerektiğini, güç ne olursa olsun halka hizmet anlayışının olması gerektiğini vurguladı.

Rayareddy Perşembe günü Kalaburagi’de gazetecilere verdiği ifadenin siyasette şanslı olmakla ilgili olduğunu ve siyasette yetenek ve kıdemin kıstas olmadığını açıkladı. “Bakanlar sosyal adalet ve bölgesel faktörler temelinde atanır, bu bir gelenek haline geldi” dedi. Yönetim tecrübesi olanların bakan olmasının daha iyi olacağını düşündüğünü söyledi.