Shivakumar, Kumaraswamy'yi BJP liderlerini üst düzey papayla görüşmek üzere Karnataka'ya götürdüğü için eleştirdi | Dünya

Karnataka Başbakan Yardımcısı DK Shivakumar Çarşamba günü JD(S) lideri HD Kumaraswamy'yi, önceki Kongre-JD(S) koalisyon hükümetini devirdiği iddia edilen BJP liderlerini Vokkaliga topluluğunun etkili bir temsilcisi olan papazla görüşmeye davet ettiği için eleştirdi.

DK Shivakumar (PTI)

ayrıca oku – Bir Dünya sakini, bir işçinin metroda kıyafetle seyahat etmesine izin verilmediğini iddia ediyor

Yalnızca HT uygulamasında Hindistan'daki genel seçimlerin hikayesine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin!

Nirmalanandanatha Swamiji, hem Shivakumar'ı hem de Kumaraswamy'yi içeren Vokkaliga topluluğu tarafından saygı duyulan Adichunchanagiri Math'ın başıdır. Aynı zamanda eyalet Kongre başkanı olan Shivakumar, JD(S)'nin “sözde” yarıştığı dört sandalyenin tamamını kaybedeceğini iddia etti; buna patriği HD Deve Gowda'nın damadı ve seçkin kardiyolog Dr. CN Manjunath'ın yarıştığı Bangalore Rural da dahil. bir BJP bileti ile. Shivakumar'ın açıklamalarına sert tepki gösteren Kumaraswamy, matematiği veya Swamiji'yi hiçbir zaman siyasi amaçlarla kötüye kullanmadığını söyledi.

Ayrıca BJP-JD(S) ittifakının sadece dört sandalyeyi değil eyaletteki 28 Lok Sabha sandalyesinin tamamını kazanacağını da söyledi. “Onların matematiğe gitmeleri ve Swamiji ile tanışmaları konusunda hiçbir sorunum yok. Bugün yaptılar, televizyonda gördüm… Vokkaligalar ve toplum kahinleri aptal değil. Onların (kahinlerin) gelen insanları selamlamalarına izin veriliyor.” Shivakumar, “Onlar (kahinler) bizim adımıza ya da onların adına hiçbir şey yapmıyorlar, topluluktaki insanların izlediğini biliyorum” dedi.

Burada gazetecilere verdiği demeçte, Kongre adaylarının yakın zamanda Swamiji ile kendi önerisi üzerine tanıştıklarını ve ardından JD(S) liderinin artık BJP adaylarını da yanına aldığını belirtti. Swamiji'nin 'Vokkaliga Topluluğu CM'sinin (Temmuz 2019'da Kumaraswamy) devrilmesi üzerine BJP'yi sorgulaması gerektiğini belirten Shivakumar, “Swamiji'nin soru soracak kadar gücü olup olmadığının farkında değilim. Bunu yapanlar (BJP liderleri) “Bugün (hesaplama amacıyla) Vokkaliga CM'yi devirenler ortadan kayboldu, gerçeği kimse gizleyemez.”

Ayrıca, “Deve Gowda'nın (BJP lideri BS) Yediyurappa hakkında söyledikleri ve Yediyurappa'nın Kumaraswamy ve Deve Gowda'ya karşı söyledikleri kimse tarafından gizlenemez. Hangi tür sözler kullanıldıysa, ben asla böyle sözler söylemedim. Hatta Swamiji'nin telefonu da dahil olmak üzere telefonların dinlendiğine dair iddialar bile vardı… Bu konuda konuşmak istemiyorum, Swamiji buna üzülebilir. Kumaraswamy liderliğindeki Kongre-JD(S) koalisyon hükümeti, iki partiden 17 milletvekilinin istifasının ardından Temmuz 2019'da çöktü. Kumaraswamy ve Kongre liderleri daha sonra hükümetin çöküşünden BJP'nin 'Lotus Operasyonu'nu sorumlu tutmuştu. İktidardayken de, iktidar dışındayken de matematiği veya kahini hiçbir zaman suiistimal etmediğini belirten Kumaraswamy, Shivakumar'ın açıklamalarına şöyle yanıt verdi: “Allah'ın izniyle bir süre iktidardaydım. Kötüye kullanmadım.” Kahinin adını ondan (Shivakumar) öğrenmeme gerek yok. Aslında onlar (Kongre) kahini kötüye kullanmaya çalıştılar.

JD(S) lideri ayrıca şunları söyledi: “Son zamanlarda buraya geldiklerinde nasıl davrandılar? Her gün laik olduğunu iddia eden Kongre, kast siyasetinden başka bir şey yapmıyor. Laiklik hakkında konuşmak için hangi ahlaki değerlere sahipler…” İnsanlar onları izleyen aptal değil.” Shivakumar'ın Swamiji'nin “Vokkaliga Topluluğu CM”sinin devrilmesi konusunda BJP'yi sorgulaması gerektiğine ilişkin açıklamasına tepki gösteren Kumaraswamy, “Neden kahin sordu mu? Kahin neden politikaya çekilmeli? Swamiji bizim dini ve manevi gurumuzdur.” Neden politika için kötüye kullanılsın ki…”

Kumaraswamy, Başbakan Siddaramaiah'ın ismini vermeden şunları söyledi: “Herkes çatışmanın sebebinin kendisinden başka bir Kongre liderinin (Shivakumar) olduğunu biliyor.” Shivakumar, Kongre'nin Lok Sabha anketlerinde ikisi de dahil olmak üzere sekiz Vokkaliga'ya bilet vermesinden bu yana söyledi. Reddy topluluğu ve kendisi de topluluktan olduğu ve eyalet Kongre başkanı ve başbakan yardımcısı olarak görev yaptığı için halk diğer partilere oy vermeyecek. “Halka, topluma, devlete hizmet için her şeyi yapmaya hazırız. Biz iktidardayken kendimizi bırakırsak milletimiz dört yıl sonra (bir sonraki genel seçim) ne olacağını düşünecek kadar aptal değil” dedi. Lok Sabha seçimlerinde JD(S)'nin hesabını açamayacağını belirten Shivakumar, “Bu benim güçlü görüşüm… inanın bana JD(S) dört sandalyeyi de kazanamayacak. Deve Gowda öyle.” BJP'nin temsil ettiği sandalye (Bangalore Rural) dahil olmak üzere dört sandalye kazanmaktan bahsediyorum.

Eğer kendinden bu kadar emin olsaydı, onu (Dr CN Manjunath) JD(S) sembolü için yarışmaya zorlamaları gerekirdi.” JD(S), ittifak ortağı BJP ile yapılan anlaşma uyarınca Hassan, Mandya ve Kolar'da yarışıyor. Manjunath, Bangalore kırsal kesiminde safran partisi bileti için yarışıyor. Buna tepki gösteren Kumaraswamy daha sonra şöyle dedi: “Manjunath ve (JD(S)) üç adayımız dahil, sadece dört değil, 28 sandalyenin tamamını kazanacağız…” O (Shivakumar) partisinin hiçbir sandalye kazanamadığından bahsediyor olabilir .

JD(S)'nin Mandya'da Kumaraswamy için oy araması ve sendika bakanı olabileceğini açıklamasıyla ilgili bir soru üzerine Shivakumar şunları söyledi: “Bırakın merkez bakan olsun ya da daha da yüksek bir göreve gelsin…bırakın başına iyi şeyler gelsin. Ben de bunu diliyorum.” İşte.”