Şarkıcı Finn Ronsdorf: “İnsanların utandığı şeyler genellikle saçmadır”

PaPaĞaN

New member
Berlin–Bir yandan pratik ama diğer yandan da kardeşinizin en iyi arkadaşına aşık olduğunuzda son derece patlayıcı. Ohhh. Kriz ve çatışma potansiyeli taşıyan ne güzel bir takımyıldızı! Henüz 22 yaşındaki Berlinli piyanist ve söz yazarı Finn Ronsdorf, bu senaryoyu zevkle çalıyor. İlk EP'si “Odes”un son parçası “Brothers (Demo)”da bunu kesinlikle kullanıyor.

Piyano akorlarını gelişigüzel vuruyor, sesiyle bir trompet solosunu taklit ediyor (yoksa saksafon mu olmalı?) ve şarkı söylerken aniden derinlere dalıyor, o (ya da lirik benliği) kardeşinin en iyi arkadaşına ne kadar da yakın – sanki kirli bir sırdı. Brrr. Ne şarkı ama!

Garip aşka itiraf

Finn Ronsdorf'un yükselişi kesinlikle dikkat çekici ve sadece genç olmasından dolayı değil: Plak şirketi olmadan yayınlanan EP'deki “Reaching For Cold Hands” şarkısı yalnızca Spotify'da 600.000'den fazla tıklama aldı, bu oldukça yüksek bir rakam! New York'un Billboard Magazine'i, Finn Ronsdorf'un izleyicileri kendi karmaşık ilişkileri üzerine düşünmeye iten, yeni bir tutkunun güzel ve karmaşık bir resmini çizebilmesinden övgüyle söz ediyor. Bu kadar!

Ronsdorf, “İzlediğim filmler ve dinlediğim müzikler sayesinde birinin seni kurtardığı fikrine kapıldım” diye itiraf ediyor. Sonra hayat ona daha iyisini öğretti. Ronsdorf'un sanki bir hayatta kalma meselesiymiş gibi feryat ettiği, hıçkırdığı, çığlık attığı ve yalvardığı EP açılışı “First Time”ın nedeni budur. Her şey aşkla ilgili. Ronsdorf sesinin yağmasına, çizilmesine ve bükülmesine izin veriyor. Piyanonun pedal mekanizmasının yakından vurulduğunu duyabilirsiniz. Finn Ronsdorf bu diğer adama “Toplumun endişelerini unutun” diye soruyor ve ona fısıldıyor: “Bana gelin.” Diğer kişi toplumun kısıtlamalarını bırakmalı ve tuhaf aşkı benimsemelidir.

“Her şey toplumun bir ürünüdür”

“İlk Kez”, kültür ve normların en mahrem durumları bile bazen şiddet yoluyla etkilemesi olarak yorumlanabilir. “Her şey toplumun bir ürünüdür: yaşadıklarım, onu nasıl tanımladığım. Toplum birinin yaptığını kınıyor ama çoğu zaman toplumun o kişiye ne yaptığını görmüyor” diyor Finn Ronsdorf Neukölln'deki Körnerpark'taki merdivenlerde yapılan bir toplantıda. Dur bir dakika, o zaman Spotify'da Finn Ronsdorf yerine sanatçı olarak “şirkete” girmen gerekmez mi? “Ben de bunun hayranıyım,” diye gülümsüyor.

Finn Ronsdorf'u kavramak kolay değil: Basamaklarda bacak bacak üstüne atıp kıçını şefkatle çeviren genç, minyon bir adam var. Ön kolunda yarım şeftali dövmesi var (muhtemelen “Beni Adınla Çağır” filmine bir gönderme) ve Aşil topuklarında “G” ve “O” harfleri yazıyor. “Git”, yani koş.

“Kendinizi tanıdığınızda dünyayı tanırsınız”

Bunlar, kendi deyimiyle, Kara Orman'daki lise ile 2018'de Berlin'e taşınması arasındaki Kanada gezisinde çoraplarının yıprandığı yerler. Vancouver Adası, Edmonton, Toronto. Çarşaf gibi şehirleri değiştirdi. En çok Montreal'i sevdi.

Böyle bilgece şeyleri yayarken bunu nasıl yapıyor? Siegmund Freud'u hiç okumadığına yemin ediyor. Sayfada sadece felsefe ve tiyatro çalışmaları okuyor: “Bir anlamda eğlence olduğu için okuyorum. Ama kendi kendine çalışma ve hayat ilerlememe yardımcı oldu. Kendini tanıdığında dünyayı da tanırsın.” Bu, kendini karanlık yerine gömen birine benziyor. Ancak durum böyle değil.

Şehir çocuğuyla köylü çocuğunun karşıtlığı

Neukölln'e neredeyse sınır olan güney Kreuzberg'de yaşayan Finn Ronsdorf, güneşle birlikte doğmayı seviyor. “Sabahları düşünceleriniz birbirine karışmaya başlıyor” diyor. Bunun bir lütuf mu yoksa bir lanet mi olması gerektiğini gerçekten bilmiyorsunuz. Oda arkadaşlarıyla ya da çamaşır makinesiyle sohbet ettikten sonra bazen piyanonun başına oturuyor. (“Gerçek bir müzisyenin akorlarımı nasıl yazdığımı görmesi gerekir. Bunlar uydurma akorlardır; mevcut değiller.”)

Sonra çoraplarımızın ıslanmasına izin vererek saatlerce dışarı çıkıyoruz. Finn Ronsdorf, Maybachufer'i ve Admiralbrücke'yi seviyor. Ve Schöneberg'deki Akazienkiez. Akşamları ayrıca çayırlarda bir şişenin tadını çıkarabilirsiniz (“Ama asla yalnız başına!”). EP'yi Bakermoon Studios'taki Kottbusser Damm'da kaydetti. “Soğuk Ellere Ulaşmak”ta çalınan ve eğilen bir çello yer alıyor. Şehir çocuğu ile taşralı çocuk arasındaki karşıtlığı körükleyen “Blue”ya Avustralyalı prodüktörü Jane Arnison elektro gitarlarla katkıda bulunuyor. Yedi sekiz arkadaş da orada olduğundan bir koro katıldı. Ronsdorf, “Bu, tüm olay içinde en sevdiğim an oldu” diye heyecanla söylüyor.

Pek çok bilgece cümle

Sadece anti-heteronormatif şarkı Finn'e değil, aynı zamanda elmalarla teatral, alaycı bir şekilde hokkabazlık yapmayı sevdiği Instagram Finn'e de bakarsanız, kolaylıkla şu izlenimi edinebilirsiniz: Finn Ronsdorf utanmayı bilmeyen biri. Röportajda “Suçluluk ve utanç – bunu kim yaratıyor?” diye soruyor. “İnsanların utandığı şeyler genellikle saçmadır. Bu kimyayı, bu mekaniği neredeyse komik buluyorum.”

Yine de Finn Ronsdorf, şarkılarında bu utancı, özellikle de heteronormatif beklentileri karşılayamayan genç queerlerin utancını dile getiriyor; her ne kadar politik hesaplar dışında hiçbir şey yapmadığını, tamamen kişisel motivasyonla yaptığını iddia etse de. Ancak yine de genç eşcinsellerden, günü tek parça halinde geçirmelerine yardımcı olan şarkıları için kendisine teşekkür eden hayran mektupları alıyor. Sonra hem onlara hem de kendi kendine şunu söylüyor: “Onlara yardım eden ben değilim, ama onlar kendilerine yardım ediyorlar. Çünkü olayları dinleyen ve onlardan bir şeyler çıkaran onlar.” Ah, başka bir bilge cümle.

Finn Ronsdorf: “Odes EP”

Bu metin Berliner Zeitung'un hafta sonu sayısında – her cumartesi büfede veya burada abonelikle – yayınlandı.