Paskalya'da seyahat etmeli miyiz?

PaPaĞaN

New member
Berlin–Endonezce'de “Cuci Mata” ifadesi vardır (telaffuz: Chuchi Mata). Endonezyalılar “hava değişimine” ihtiyaç duyduklarını söylemek istediklerinde bunu kullanıyorlar. Kelimenin tam anlamıyla “Cuci” “yıkama”, “Mata” ise “göz” anlamına gelir. Şu anda eksik olan da tam olarak bu: gözlerinize yeni bir şey vermek ki böylece günlük yaşamda neyi takdir etmeleri gerektiğini yeniden bilsinler. Ancak “göz yıkama” geçtiğimiz yıl önemli ölçüde azalan bir şey ve sadece Endonezya'da değil.

Pro: Seyahat etmek bir insan hakkıdır

Pandemiden kısa bir süre önce Endonezya gezimden döndüm. Dört ay boyunca otuzdan fazla adaya seyahat ettim, Bali'de anakronik hayvan kurbanlarına tanık oldum, Moluccas'ta konuşan bir timsahla tanıştım ve Sumatra yakınlarındaki ıssız bir adada yaşamak isteyen bir Alman'ı ziyaret ettim ve sonunda bir yıl hapis yattım.

Bu gezi ve onun hakkında yazdığım kitap, neden yirmi yıl önce Leipzig'de küflü bir odada diğer beş öğrenciyle birlikte Endonezce öğrendiğimin gecikmiş gerekçesiydi. Kitap yayınlandığında henüz salgının ortasındaydık. Kitap tanıtımı ya da kitap fuarı yoktu ve arkadaşlarıma bu kitapların yer aldığı sayfaları göstermek için Jakarta'ya gitmedim.

Uçağa binen kişiler yüksek risk grubunda yer almıyor ve hepsine test yapılıyor.
Eğer şimdi uçmuş olsaydım mutlaka düşman edinirdim. “Travelshaming” böyle zamanlarda seyahate çıkan kişilere yönelik dile getirilmeyen öfkeye verilen isimdir. Bunun seyahatin kendisi değil, yalnızca kendime değil, bütün bir ulusa yol açtığım potansiyel enfeksiyon tehlikesi olduğunun farkındayım. Bu özel öfke, uçağa binen herkesi etkiliyor, ancak bu insanlar genellikle nesli tükenmekte olan yüksek risk grubuna ait değiller ve hatta bugün test edilmemiş bile değiller.

Demek istediğim şu: Yabancı bir ülkeyi, yabancı bir kültürü, sevdiğimiz birini ziyaret etme fırsatından yıllarca kendimizi mahrum edemeyiz. Federal hükümet Paskalya öncesinde yurt dışına seyahati yasaklayamayacağını bir kez daha açıkça ifade etti. En büyük engel, diğer ülkelerdeki kısıtlamalar. Birçok yerde sırf yerel karantina nedeniyle oraya seyahat rezervasyonu yaptırmanın bir anlamı yok.

Ancak bu “gözlerinizi yıkama” ihtiyacının azaldığı anlamına gelmiyor. Çevremdeki pek çok kişi, aylardır bulundukları şehirden ayrılmadıkları için günlük hayatlarını ele geçiren ağır bir duygudan bahsediyor. Çevrede bisiklet sürmek, ebeveynlerle Haber konferanslar, arkadaşlarla çevrimiçi doğum günü partileri – tüm bunlar bazen izolasyon hissini ortadan kaldırmak yerine artırabilir.

Bu nedenle, Noel'de yaptığım gibi, bu yıl da Paskalya'da küçük de olsa bir geziye çıkmaya karar verdim. Dresden'deki ailemi ziyaret edeceğim çünkü aile kutlamaları mümkün olduğu kadar uzun süre aile içinde kutlanmalı. Annem ve babam (her ikisi de 65 yaşında) aşı değil, bu yüzden ayrılmadan önce bir test yapacağım. Trenlerin “kirlenmiş” olduğu fikrinin abartı olduğunu düşünüyorum; Deutsche Bahn, diğer yolculardan uzak durursanız ve ağız ve burun maskesi takarsanız tren yolculuğunu güvenli olarak nitelendirdi. Şu ana kadar Dresden-Neustadt'a giden bölgesel ekspresin ne kadar boş olduğuna hep şaşırmıştım.

4 Nisan'da 89 yaşına giren büyükannem artık aşı oldu. Umarım onu da doğum gününde görebilirim. Ona uzak bir adadan bir hediye daha vermek istedim. Endonezya gezim sırasında ailem beni ziyaret etti. Yanlarında Helene Fischer konserinden kalma plastik bardaklar vardı. Singapur'da otele geldiğimizde bardakları çıkarıp Alman köpüklü şarabıyla doldurdular. “Singapur'da olduğum gerçeği…” dedi babam ve duygulandığı için cümlesini tamamlayamadı. Seyahat etmek CV'niz için ego gezisinden daha fazlasıdır. Bu, Doğu Almanya'da uğruna mücadele edilen bir insan hakkıdır.

Eksileri: Dayanışma nerede?

Bir salgının ortasında seyahat etmeyi neden tartışalım ki? Ocak ayındaki enfeksiyon sayılarından tatillerin ve kişisel sorumluluk eksikliğinin salgının düşüşünü yavaşlattığını biliyoruz. Kısa tatil bazıları için faydalı olsa da sosyal rahatlamaya katkıda bulunmaz. Paskalya için herhangi bir gevşeme önleminin olmamasının nedeni de budur.

İster Malle ister Bavyera olsun, mutasyonları ve virüsleri ülke geneline sürüklüyoruz.
Bunun yerine daha fazla mutant. B1.1.7 varyantı hızla yayılıyor; Mart ayının ilk haftasında Robert Koch Enstitüsü bunu neredeyse her ikinci pozitif örnekte buldu. Yükselen trend. Malle'ye ya da Bavyera'ya gidip gelmek, alışılagelmiş sosyal yapılarımızı karıştırıyor, mutasyonları ve virüsleri ülke geneline sürüklüyor ve onlara yollar açıyoruz. Bir de kuluçka dönemi var. Paskalya Pazar günü enfekte olursak, Paskalya Pazartesi günü negatif bir test güzel ama anlamsızdır. Virüsün henüz gelişmek için zamanı olmadı, öyleyse bir testin snark'tan başka ne bulması gerekiyor?

Peki ya herkes güvenli tarafta olmak için önceden kendini test ederse ve temiz bir vicdanla klana doğru yola çıkarsa? Artık daha hızlı test seçeneklerinin mevcut olması, pozitif vakaları bulmanın ve onları erkenden izole etmenin etkili bir yoludur. Yaygın aşıların yanı sıra salgını kontrol altına almanın tek yolu budur. Ancak bunlar, kirli trenlerde saatlerce seyahat etmeyi meşrulaştırmayı amaçlamıyor. Birçok kişi şunu unutuyor: Bunun gibi bir test, anlık bir görüntüden başka bir şey değildir. Ayrılmadan önce yapılırsa, evdeki Paskalya ateşine giderken yolda enfeksiyon kapmak, oradaki başkalarına da bulaştırmak ya da dönüşte eve dair anılardan daha fazlasını geri getirmek için binlerce fırsat vardır. Diğer yıllarda kambur akrabalardan uzak durulması dikkat çekicidir ama birdenbire kimse büyük teyzesine gitmek için sabırsızlanır mı?

Şu anda seyahat edenler nadiren sağlık mesleklerinde ölümüne çalışan kişilerdir. Dikkatsizce dolaşmanın ne gibi sonuçlara yol açabileceğini biliyorlar. Paskalya ya da seyahat imkânı olmadan günlük yaşamın bir yıldır zaten yeterince zor olduğu risk gruplarına pek dahil değiller. Bütün bu insanlara rahatlama, rahatlama ve eski özgürlük duygusunu diliyorum.

Herkese soruyorum: Dayanışmanız nereye gitti? Yoksa bu bir pandemide abartılı bir ahlaki ifade mi? Kimine göre can sıkıcı, kimine göre ölümcül olan bu sefaletin bir an önce sona ermesi için güçlü olanın zayıfın yanında yer alması, bir araya gelmesi mi? Böylece bu yaz tatilini balkonda geçirmek zorunda kalmazsınız. En azından buna sahip olan herkes kendini şanslı sayabilir. Şu anda seyahat eden herkes, kendi bencil eylemleri nedeniyle salgının gereksiz yere uzayacağının farkına varmalıdır. Ve karantina asla bitmiyor.

Evet, buradaki şımarık benim. Ama hiçbir şey evde kalmak kadar güvenli değil. Ve: tavan benim de üzerime düşüyor, ben de tekrar çıkmak istiyorum. Peki benim karantinam ne kadar karşılaştırılabilir? Gittikçe daha fazla depresyona giren çocuklar ve gençlerin aksine. Evde görülmeden dövülen kadınlar. Eski rol kalıplarına geri dönen çiftler. Akıl hastalıkları olan insanlar.

Ayrıca federal hükümetin şirketlere “çağrı” yapmaktan öteye gitmeye cesaret edememesi karşısında pandemiye karşı koymanın her zaman özel hane halkının görevi olmasını da dayanılmaz buluyorum. Daha iyisini yapabileceğimizi gösterelim: toplum olarak birbirimizle dayanışma içinde hareket edelim!

Bu metin Berliner Zeitung'un hafta sonu sayısında – her cumartesi büfede veya burada abonelikle – yayınlandı.