Nat eğitim politikası gelecek yıl Karnataka’da kaldırılacak: CM Siddaramaiah | Dünya

BENGALURU: Karnataka Başbakanı Siddaramaiah Pazartesi günü yaptığı açıklamada, BJP liderliğindeki merkezi hükümetin önemli bir projesi olan Ulusal Eğitim Politikası (NEP) 2020’nin önümüzdeki akademik yıldan itibaren eyaletin yüksek öğretim kurumlarından çekileceğini duyurdu.

Önceki BJP eyalet hükümeti tarafından uygulamaya konulan NEP, Karnataka’da gelecek akademik yıl için kaldırılacak (Getty Images/iStockphoto)

Karnataka Pradesh Kongre Komitesi (KPCC) ofisinde yaptığı toplantıda Siddaramaiah, önceki BJP hükümeti tarafından eyalette tanıtılan NEP’nin gelecek akademik yıldan itibaren tamamen kaldırılacağını söyledi.

Politika, cari akademik yıl için yürürlükte kalır.

Siddaramaiah, NEP’i rafa kaldırmadan önce dikkatli hazırlıklar yapılması gerektiğini söyledi. YEP’in öğrencilerin devam eden akademik faaliyetlerini aksatmamak için zaman kısıtlaması nedeniyle bu akademik yılda da devam edeceğini açıkladı.

“Gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra YEP kaldırılmalıdır. Bu yıl hazırlık için zaman yoktu. Seçim sonuçları açıklanıp hükümet kurulduğunda, akademik yıl çoktan başlamıştı. Bu yıl NEP, akademik yılın ortasında öğrenciler için herhangi bir soruna yol açmaması gerektiği için devam edecek,” diye açıkladı Siddaramaiah.

Başbakan, öğrenciler, veliler, öğretim üyeleri ve öğretmenler de dahil olmak üzere çeşitli paydaşların muhalefetiyle karşılaştığını belirterek NEP’e şiddetle karşı çıktığını ifade etti. Önceki BJP hükümetini, NEP’i ülke çapında uygulamadan eyalette tanıtmakla eleştirdi ve bu politikanın öğrenci çıkarlarını feda ettiğini iddia etti.

Ayrıca okuyun: NEP, Hindistan’ı ileriye götürmede çok önemli bir rol oynayacak

Karnataka, BJP’nin önceki eyalet hükümeti tarafından 2021’de tanıtılan NEP’in yüksek öğretim kurumlarında uygulanmasına öncülük etti. Ancak Kongre partisi, birincil seçim vaatlerinin bir parçası olarak, göreve geldikten sonra NEP’i yürürlükten kaldırma sözü vermişti. Kongre ayrıca RSS genel merkezini ima ederek politikayı alaycı bir şekilde “Nagpur eğitim politikası” olarak adlandırdı.

Devlet üniversitelerinden rektör yardımcıları, direktifin belirli hükümlerinin uygulanmasındaki pratik zorluklarla ilgili endişelerini dile getirmişlerdi. YEP kapsamında çok disiplinli dersler ve açık seçmeli dersler verecek nitelikli öğretmenlerin mevcudiyetiyle ilgili sorular da gündeme geldi.

Pazartesi günü, Başbakan Yardımcısı DK Shivakumar hükümetin vizyonuyla tutarlı yeni bir eğitim politikası geliştirmeyi planladığını söyledi.

Shivakumar, NEP’in etkisi konusunda eksiksiz ve kapsamlı bir tartışmaya duyulan ihtiyacı vurguladı.

Başbakan Siddaramaiah NEP’i öğrenciler arasında bölücü ideolojiler yaymakla suçladı. Shivakumar, hükümetin eğitimde devletin haklarını ihlal ettiği iddiasına atıfta bulunarak NEP’in devletin ayrıcalıklarına tecavüz ettiğini iddia etti.

Eski Başbakan Basavaraj Bommai, NEP’nin Karnataka’da uygulanmasının neredeyse üç yıl sürdüğünü açıkladı.

“UR Rao başkanlığındaki komite kuruldu ve tüm eyaletlerin onayı alındı. Ondan sonra uygulama öncesinde görev gücü oluşturuldu ve ardından yükseköğretim ve ilkokullarda uygulandı” diyen YEP’e yönelik eleştirilere yanıt verdi.