Maskenin altında terli bir yüzle koşmak

PaPaĞaN

New member
Ev
Berlin
Japonya: Maskenin altında terli bir yüzle koşmak

Japonya’nın başkenti, düşünce ve esnekliğin metropolüdür. Bazen çok yorucu oluyor, özellikle de yazarımız koşuya çıkmak istediğinde.

Berlin–Günün son teslim tarihinden hemen önce makalemi yazıp editörlere gönderdiğimde derin bir nefes alıp tişörtümü ve pantolonumu çıkardım. Koşu kıyafetlerimi alıyorum ve bir tur koşmayı, nihayet egzersizi, nihayet temiz havayı ve nihayet özgürlüğü dört gözle bekliyorum. Ama dışarı adımımı attığımda gerçek beni yakalıyor: maskeler zorunlu! Bir an bunun dışarıda, koşarken bile geçerli olduğunu unuttum. Tekrar dönüp daireye girmem ve kendimi donatmam gerekiyor.

Tokyo’da sadece maskeyle koşabileceğinizi söyleyen bir yasa yok. Ama herkes böyle yaptığı için pandeminin başından beri bu bir norm haline geldi. Covid-19 zamanlarında zaten kimse üzülmeden açık havada maske takıyorsunuz. Yaklaşık 100 yıl önce İspanyol gribi ile savaşırken, Japon hükümeti ağız ve burun koruyucu takılmasını tavsiye etti. Toplum alıştı.

Pandemiden önce bile, hafif bir soğuk algınlığı geçirir geçirmez, kendinizi değil çevrenizi korumak için yüz maskesi takardınız. Almanya’daki salgın çocukça meydan okumanın ne kadar yaygın olduğunu ortaya koyduğundan beri, bu bir tür ihtiyatlılığı daha çok takdir ediyorum. Tokyo aynı zamanda bir şehir harikası haline geliyor çünkü bu özellik burada daha az yaygın. Aksi takdirde, 37 milyon nüfuslu, sonsuz miktarda beton ve asfalta sahip bu megalopolis bir dev gibi olurdu.

Tokyo’nun, nüfus açısından Japon başkentinin yalnızca onda birini oluşturan Berlin’den çok daha sorunsuz çalışması, elbette akıllı şehir planlamasından da kaynaklanıyor. Toplu taşımaya ve yeşil alanlara güveniyorlar. Tokyo’nun trenleri trafiğin yoğun olduğu saatlerde dolu olabilir, ancak güvenilirdirler. Ancak, dünyanın en büyük metropol bölgesinin şaşırtıcı derecede sessiz ve kamusal alanın inanılmaz derecede temiz olduğu ancak insanlar düşünceli olduklarında ortaya çıkar. Ek olarak, nüfus yoğunluğuna karşı ölçüldüğünde, enfeksiyon durumu nispeten düşük kalmıştır. Bu da insanların her yerde taktığı maskelerden kaynaklanıyor.

Ancak koşu yaparken de durum böyle olmak zorunda mı? İşten sonra yayaların yanından 20 dakika koştuktan sonra yüzüm terliyor ve maskem sırılsıklam oluyor. Artık beni en son virüs varyantından hiçbir şey koruyamaz, kimse ıslak nefesimden güvende olamaz. Ama maskeyi çıkarmaya cesaret edemiyorum. Sonra yarın gazetede yine bir yabancının kurallara uymadığına dair bir yazı çıkacaktı.

Aldığım her nefeste ağzıma giren damlayan maskeyle bir saat koşuyorum. Sonunda eve üzgün geliyorum. Kurallara bu bağlılığın hala rasyonellikle bir ilgisi var mı? Her nasılsa, en azından kuralları seven Japonya’da öyle olduğunu düşünüyorum: Ayrıca, katıldığınızın diğer herkese bir işareti olarak, onu dikkatli bir şekilde takip ediyorsunuz. Bazen bu can sıkıcı. Ama Tokyo gibi büyük bir şehirde gerekli olabilir. Ayrıca maske ile koşmak akciğerleri eğitmelidir.

Bu metin, Berliner Zeitung’un hafta sonu sayısında yayınlandı – her cumartesi kioskta veya burada abonelik olarak.