Likör üreticileri, Karnataka’daki tüketim vergisi artışının ticaretin azalmasına yol açacağını söylüyor | Dünya

Likör üreticileri Cuma günü, Karnataka hükümetinin Hindistan yapımı yabancı likör (IMFL) üzerindeki vergiyi artırmasıyla ilgili endişelerini dile getirerek, hareketin tüketici fiyatlarını artıracağını ve satışları olumsuz etkileyeceğini söyledi.

İçki üreticileri, Karnataka’nın tüketim vergisindeki artışın ticaretin düşmesine yol açacağını söylüyor

Karnataka’nın yeni seçilen hükümeti 2023-2024 bütçesini Cuma günü sundu. Başbakan Siddaramaiah, bütçe konuşmasında 18 plakanın tamamında bulunan Hint yapımı yabancı alkollü içkiler (IMFL) üzerindeki mevcut Ek Tüketim Vergisi (AED) oranlarında yüzde 20 artış olduğunu duyurdu.

Ayrıca oku – Karnataka Bütçesi 2023: Alkol pahalı, ahlaki gözetime baskı | 10 puan

Alkollü içki endüstrisi dernekleri, Hindistan Alkollü İçecek Şirketleri Konfederasyonu (CIABC) ve Hindistan Uluslararası Alkollü İçecekler ve Şaraplar Derneği (ISWAI), bu AED’nin Karnataka’yı Hindistan’daki alkollü içkiler için en pahalı eyalet yapacağını söyledi.

CIABC yaptığı açıklamada, AED’deki bu artışın Hazine gelirlerini artırmayabileceğini söyledi.

“Karnataka’daki tüketici fiyatları zaten çok yüksek. CIABC Genel Direktörü Vinod Giri, “Bu ölçekte bile olsa daha fazla artışın satışları önemli ölçüde etkileyeceğini düşünüyorum” dedi.

Yüzde 8 ila 10’luk fiyat artışlarından sonra alkollü içki talebinin oldukça esnek hale geldiğini göstermek için yeterli ampirik veri olduğunu söylemeye devam ediyor.

“Tüketicilerin daha ucuz ürünlere geçmesi de olabilir” diye ekledi.

ISWAI CEO’su Nita Kapoor, devleti AED’yi düzene sokmaya ve komşu eyaletlerle uyumlu olarak birinci sınıf markaların MRP’sini düşürmeye çağırdı.

“MRP’nin yüzde 80’lik devlet vergi payı, eyaletteki premium markaların büyümesini kısıtladı. Bu hareket, Karnataka’daki primlendirmede daha fazla düşüşe yol açacak ve komşu eyaletlerdeki insanların alışveriş yapmak için kullandıkları gayri resmi tedarik zincirlerini genişletecek” dedi.

CIABC’ye göre, Karnataka’daki tüketici fiyatları zaten çok yüksek.

Giri, “Bu vergi artışının, hükümetin beklediği gibi daha fazla vergi tahsilatıyla sonuçlanmayabileceğinden, ancak geçmişte diğer eyaletlerde sıklıkla olduğu gibi ters etki yaratacağından endişe duyduğumuzu göz önünde bulundurarak,” dedi. , o zaman tüm kilit paydaşlar – hükümet, endüstri ve tüketiciler – daha fakir olacak.”

Alkol hazineye önemli katkı sağlar.

CIABC, yerli IMFL üreticilerini temsil ederken, ISAWI, Hindistan’daki yerli ve uluslararası birinci sınıf alkollü içkiler ve şarap markalarının bir birliğidir.