K’taka bakanı Kongre’ye taşınma görüşmelerini reddetti | Dünya

Birlik İçişleri Bakanı Amit Shah ile Yeni Delhi’de görüştükten sonra, Karnataka Konut Bakanı V. Somanna, iktidardaki Bharatiya Janata Partisi’nden (BJP) yaklaşan genel seçimler için bilet dağıtımı konusunda iddia edilen bir tartışma nedeniyle ayrıldığına dair söylentileri eleştirdi.

BJP, Karnataka’daki ikinci kademe liderliğinden birkaç parti liderini kaybetti. (PTI)

Olaydan rahatsız olduğu söylenen Somanna’nın Karnataka Kongre Başkanı DK Shivakumar ile bir uçuşta görülmesi, parti değişikliği spekülasyonlarını körükleyen gelişmelere yakın kaynaklara göre.

Ancak Perşembe günü Yeni Delhi’ye yaptığı ziyaretin ardından Somanna, sadık bir parti çalışanı olarak kalacağını söyledi.

Yukarıda adı geçen kaynaklara göre, parti Somanna ile bir krizi önlerken, BJP eyaletteki ikinci kademedeki birkaç parti liderini kaybetti.

Listenin sonuncusu, Perşembe günü Belagavi’de BJP’den ayrıldıktan sonra Kongre’ye katılan eski bir MLC olan Mohan Limbikai.

Bir avukat olan Limbikai, Yediyurappa’ya sadıktı ve Yediyurappa’nın 2013’te kurduğu KJP’ye katılmak için MLC’deki görevinden istifa etti ve aynı yıl Narendra Modi’nin Lok Sabha seçimleri öncesinde 2014’te başbakan adayı seçilmesinin ardından BJP’ye yeniden katıldı. .

Kongreye girdikten sonra Limbikai, BJP’nin liderlik becerilerinden yararlanamadığını ve onu partiden ayrılmaya zorladığını söyledi.

“On yıllardır BJP’nin disiplinli bir askeriyim. Ama liderlik becerilerimi kullanmakta başarısız oldular. Yediyurappa’nın yakın çevresinden biri olarak biliniyordum. Ancak bazı BJP liderlerinin davranışlarından incindim ve BJP’nin bazı ideolojilerinden memnun kalmadım. Derinden üzüldüm. Sonra Kongre’ye katılmaya karar verdim” dedi.

Mart ayı başlarında, parti Mayıs ayına kadar Karnataka genel seçimlerine hazırlanırken, iki eski kongre MLA’sı ve eski bir Mysuru belediye başkanı BJP ile bir süre sonra partiye geri döndü. Eski MLA’lar Nanjundaswamy ve Manohar Ainapur, BSP’den eski Mysore Belediye Başkanı Purushottam ile birlikte partiye yeniden katıldı.

Benzer şekilde, kaynaklara göre Şubat ayında, BJP Lingayat lideri ve partinin ulusal genel sekreteri CT Ravi’nin yakın sırdaşı olan HD Thammaiah, Cuma günü Kongre’ye katılmak için BJP’nin kilit üyelerinden istifa etti.

HD Thammaiah, Chikkamagaluru seçim bölgesinde BJP’nin Bölge Başkanıydı. Thimmaiah ile birlikte 100 BJP parti lideri Kongre’ye katıldı ve parti tarafından tanınmamaktan duydukları hoşnutsuzluğu dile getirdi.

KPCC Başkanı DK Shivakumar, daha fazla liderin Kongre’ye katılmak istediğini ancak partinin onları geri çevirdiğini söyledi.

“Kongreye katılmakla ilgilenen birçok BJP ve JD(S) lideri var ve bizimle temas halindeler. Ama hepsini barındırmak zor. Siyasi kariyerlerini mahvedebileceği için isimlerini açıklamak istemiyorum. Onlara uyum sağlamak zor olacağı için onlara hiçbir söz vermiyorum” dedi.

Üst düzey bir Kongre lideri, BJP Kongre ve JD(S)’den MLA’ları kaçırırken, birkaç yerel liderin marjinalize edilmiş hissettiklerini söyledi.

Bunun dışında BJP’deki güç mücadeleleri, önde gelen siyasetçilerin partiden ayrılmasına neden oldu. “BJP’nin yüzü milletvekilleri ve bakanlar olabilir, ancak partinin faaliyetlerini yönetenler (ikinci kademedeki) bu liderlerdir ve parti tarafından marjinalleştirilmiş hissederler ve partinin onu takdir etmediğini düşünürler. Bu liderler Kongre’de yerlerini bulacaklar ve kampanyalarımızı destekleyecekler” dedi.

Siyasi analist A Narayana, Kongre’nin liderleri kaçırma yeteneğinden çok, kamptaki değişikliğin BJP içinde sorunlar olduğunu gösterdiğini söyledi. “Bir parti olarak Kongre, BJP’nin geçmişte yaptığı gibi MLA’ları veya liderleri kaçak avlamaktan aciz. Bu nedenle, Limbikai gibi liderlerin Kongre’ye girmesi, BJP liderliği tarafından parti yetkililerinin endişelerini ele almada bir başarısızlık olarak görülmeli” dedi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan üst düzey bir BJP milletvekili, biletleme süreci ilerledikçe partinin hoşnutsuz işçilerden kaynaklanan sorunlarla karşılaşacağını kabul etti. “Shivamogga’da olanlar, parti çalışanları açısından büyük bir disiplinsizlikti. Partinin üst düzey lideri bir güruh tarafından kuşatıldığında bilet kesme konusundaki kayıtsızlık kontrolden çıkamaz” dedi.

Başkan, Perşembe günü bir grup BJP çalışanının Perşembe günü parti sekreteri CT Ravi’nin memleketi Chikkamagaluru’da eski Karnataka başbakanı BS Yediyurappa’nın arabasını yaklaşmakta olan partiye bilet almak için çalındıktan sonra çevrelediği olaya atıfta bulunuyordu. fraksiyonel dövüş meclisi seçimlerine gelin. Protesto, eski başbakanın bölgedeki roadshow’unu iptal etmesine neden oldu.

Ancak Kuzey Karnataka milletvekili, liderlerin vardiyalarından söz ederek, bu tür olayların BJP gibi bir örgüt için hiçbir fark yaratmayacağını söyledi.

“Güçlü bir taban varlığına sahip güçlü bir kadromuz var. Örgütün her seviyesinde Başbakan Modi’nin vizyonuna bağlı birçok liderimiz var. Bu temel, partiye, Yediyurappa’nın yaklaşan seçimlerde çoğunluğu kazanması hayalini gerçekleştirme gücü verecektir.” dedi.