“Kongre hükümeti vergi parasını yağmalıyor”: Kumaraswamy, Karnataka'da benzin fiyatlarındaki artış hakkında | Hindistan'dan son haberler

Birlik Bakanı HD Kumaraswamy, benzin ve dizel fiyatlarını artırmasının ardından Kongre partisi liderliğindeki Karnataka hükümetini sert bir şekilde eleştirdi ₹Litre başına 3.

Janata Dal (Laik Parti) “Eyalet halkından, vergi paranızın bu (Kongre) hükümeti tarafından yağmalandığını açıkça belirtmesini rica ediyorum… Eyalet halkından geniş çaplı protesto yapmasını talep ediyorum.” ANI tarafından alıntılanan lidere söylendi.

Muhalefetteki JD(S) ve Bharatiya Janata Partisi, Lok Sabha seçim sonuçlarının ardından akaryakıt fiyatlarını artırma kararı nedeniyle Siddaramaiah liderliğindeki hükümete saldırıyor.

Ancak Başbakan Siddaramaiah, petrol fiyatlarındaki artış ile seçim sonuçları arasında herhangi bir bağlantı olduğunu reddetti. “Hiçbir şeyin seçim sonuçlarıyla alakası yok, demokrasilerde zaferler, yenilgiler normaldir. Kaybetmedik demiyorum, kaybettik. Beklediğimiz sonuçları alamadık, insanlar bizi beklediğimiz gibi övmediler.”

“Benzin ve motorin fiyatlarının seçim sonuçlarıyla hiçbir ilgisi yok. 2021'de BJP iktidardayken benzinde %31, dizelde ise %24 vergi vardı. Daha önce yüzde 35 satış vergisi alıyorlardı, şimdi merkezi hükümet fiyatları düşürünce bunu yüzde 25,92'ye çıkardılar” diye konuştu.

Karnataka hükümeti Cumartesi günü benzin ve motorine uygulanan KDV'yi artırarak fiyatlarda artışa yol açtı. Maliye Bakanlığı'na göre benzinde KDV 3,92 puan artırılarak yüzde 25,92'den yüzde 29,84'e çıkarıldı. Dizelde ise artış yüzde 4,1 puanla yüzde 14,34'ten 18,44'e çıktı.

BJP eyalet çapında Karnataka hükümetine karşı protesto gösterileri düzenleyeceğini duyurdu. “Başbakan'ı bu karardan derhal vazgeçmeye çağırıyoruz. Yarın eyalet çapında protestolar düzenledik ve zam geri çekilene kadar sessiz kalmayacağız” dedi Karnataka BJP lideri BY Vijayendra.

Birliğin Çelik ve Ağır Sanayi Bakanı HD Kumaraswamy. (PTI)