‘Kongre bilinmiyor…’: KTR, Karnataka’daki başörtüsü tartışmasında Siddaramaiah’ı eleştirdi | Dünya

Eski Telangana bakanı ve Bharat Rashtra Samithi (BRS) çalışma başkanı K. Taraka Ramarao, Karnataka CM Siddaramaiah’ı başörtüsü anlaşmazlığında “U dönüşü” yaptığı için eleştirdi. Kongre partisinin iktidara geldikten sonra verdiği sözleri tutmasıyla bilindiğini söyledi.

“Kongre bilinmiyor…”: KTR, Karnataka’da başörtüsü sırasında Siddaramaiah’ı eleştirdi (HT_PRINT)

ayrıca oku – Karnataka’da başörtüsü yasağı kaldırılacak, ne giymek istediğiniz kişisel bir seçim: Siddaramaiah

Geçtiğimiz yılı sonlandırın ve 2024’e HT ile hazırlanın! buraya tıklayın

Karnataka’daki eğitim kurumlarında başörtüsü yasağının kaldırılmasına tepkisi sorulduğunda KTR, “Hayır, yasağı henüz kaldırmadılar” dedi. Karnataka CM’si ise hala bu konuyu düşündüğünü söyledi. Bu nedenle kongre popülerdir. Seçimden önce sözler verip sonra tutmayarak bu sözleri tutmamak. Sadece Karnataka’da değil Telangana’da da.”

Cuma günü Mysuru’da düzenlenen bir etkinlikte konuşan Karnataka CM Siddaramaiah, “Önceki BJP hükümetinin uyguladığı başörtüsü yasağını geri çekeceğiz.” Yetkililere bu konuda talimat verdim ve bu konuda yakında resmi bir emir çıkacak. Ne giyeceğiniz ve ne yiyeceğiniz kişisel bir karardır. Hükümet neden bu tür konulara engel olsun ki? Dilediğini giy, istediğini ye.”

Ancak Cumartesi günü Siddaramaiah yasağın henüz kaldırılmadığını açıkladı. “Yasağı henüz kaldırmadık. Bunu düşünüyoruz. “Uzmanlarla konuştuktan sonra bir telefon görüşmesi yapacağız” diye ekledi.

Başörtüsü tartışması ilk olarak geçen yılın Ocak ayında Udupi’deki Hükümet Üniversite Öncesi (PU) Koleji’nden altı öğrencinin enstitü yönetimini başörtülü olarak tesise girmelerini engellemekle suçlamasıyla patlak verdi. Müslüman kızlar, girişlerinin reddedilmesinin ardından enstitünün önünde protesto gösterisi yaptı.

Buna karşılık, birkaç Hindu öğrenci çeşitli eğitim kurumlarında safran şallar takarak derslere katılmaya başladı.

Geçen yıl 15 Mart’ta Karnataka Yüksek Mahkemesi, başörtüsü takmanın İslam’da zorunlu olmadığını söyleyerek kararı onadı. Öğrenciler Yargıtay’a taşındı.