Komşum artık TikTok yıldızı, bunu nasıl yaptı?

PaPaĞaN

New member
“Ben Kati ve daha fazlasını görmek istiyorsanız beni takip edin.” Komşum bu cümleyi kamerasına binlerce kez söylemiş olmalı. Bu talebi şimdiden bir milyondan fazla kişi takip etti. Komşum bir TikTok yıldızı.

İlk tanıştığımızda, tam adı Katharina Rohde olan ve TikTok’ta “tutorialsbykati” kanalını yöneten 22 yaşındaki Kati, yeni taşınıyor ve eski dairesinin güzel ahşap zemininin üzerine gri muşamba döşüyor. “Bunu neden yapıyorsun? Ahşap döşeme tahtaları kesinlikle çok güzel!” – “Ama o kadar yıpranmışlar ki, önce zımparalanmaları ve verniklenmeleri gerekiyor.” Bir şey olursa numara alışverişinde bulunuyoruz.

Bazen bir şey olur ve örneğin, Hermes paketimin servis posta kutusuna bir not bırakmadan onunla birlikte inip inmediğini veya çamaşır makinesinin gerçekten bir Pazar gecesi saat 2’de sıkılması gerekip gerekmediğini soruyorum. Her zaman yeni bir WhatsApp profil resmi olduğunu fark ediyorum. Kusursuz makyaj ve sportif, şık kıyafetlerle güzel Haberin Detaylarılar önünde mükemmel bir şekilde sahnelenmiş fotoğraflar. Bir model ajansında mı çalışıyor?

Influencer Kati profesyonelce konumlanmıştır.Daniel Sadrowski

Etkileyenler genellikle kadındır

Koridorda her zaman onu bekleyen paketler vardır ve bir noktada arkadaşıyla orada buluşurum: Bir şekilde bodrum katına bir hayvan girmiş. “Artık ilgileneceğim. Kati’nin biraz geri dönmesini istiyorum, TikTok profili şu anda tavan yapıyor.” Bu cümle benim gazetecilik içgüdümü uyandırıyor. tik tok? Donald Trump’ın Çin’in milyonlarca genç Amerikalının verilerini toplamaması için yasaklamak istediği resim yerine Haberların olduğu bu Çinli Instagram değil miydi – tıpkı Silikon Vadisi’nden Büyük Beşli’nin yıllardır ABD’nin verileriyle yaptığı gibi. tabii ki dünyanın her yerinden insanlar yapar mı?

TikTok yaklaşık üç buçuk yıldır ortalıkta dolaşıyor ve kaynaklar son birkaç yılda hiçbir uygulamanın bu kadar indirilmediğini söylüyor. Aktif kullanıcı sayısı artık bir milyarı aşıyor. Bir milyar! Artık sosyal medya hesaplarından geçimini sağlayan epeyce insan olduğu biliniyor. Çoğu zaman Instagram’da çok başarılılar – mali açıdan en başarılı olanlar, feminizm veya çevresel farkındalık ve sürdürülebilirlik için siyasi mesajlar ve kampanyalar yaymadıklarında, ancak kendilerini reklam platformları olarak sunduklarında.

Etkileyenler genellikle kadındır ve ortak güzellik ideallerine karşılık gelir. Bir gazeteci olarak, örneğin turizm derneklerinin belirli bölgeleri pazarlamak için davet ettiği grup gezilerinde onlarla tanışabilirsiniz. Etkileyici kişiler söz konusu olduğunda, “gerçek gazeteciler”de olduğu gibi, otellerin, plajların veya kayak pistlerinin güzel cephelerinin arkasına bakmaya başlayacaklarından ve bölgeler hakkında araştırma araştırması yapacaklarından korkmanıza gerek yoktur. Onlarla pazarlama sözleşmeleri imzaladılar: örneğin beş gönderi, on hikaye ve bir blog girişi için 10.000 Euro. Instagram yıldızları daha sonra güzel noktalardan yararlanarak önlerinde poz verdi ve takipçilerine şunları söyledi: “Bugün Tayland’daki lüks tatil beldesindeki bu spada, bu kumsalda, bu havuzda dinlenmekten gerçekten keyif aldım. Bir sonraki seyahatin nereye gidiyor? Rahatlamak için ne yapıyorsun?”

Bitişikteki TikTok yıldızı: Teknoloji savaşın yarısıdır.

Bitişikteki TikTok yıldızı: Teknoloji savaşın yarısıdır.Daniel Sadrowski

Kati’nin bir milyon takipçisi var

Komşum Kati ne tür bir etkileyici? Onunla bir kez trafik dönüşü için bir bisiklet gösterisinde karşılaşmıştım. Daha sonra bana konunun kendisi için önemli olduğunu ve kendisinin de vejeteryan ve vegan olduğunu söyledi. Belki de bir “duyu etkileyicisi” – bir süredir çevresel kaygıları olan etkileyiciler için dolaşan bir terim mi? Yükselen bir TikTok yıldızı olarak, muhtemelen saklanmak istemeyecektir, bu yüzden Google’da Kati adıyla ilgili birkaç terim aradım ve ilk olarak onun 22.500 takipçili Instagram hesabını keşfettim. Bu, daha küçük basın gezilerine – belki Bavyera’ya veya Baltık Denizi’ne – davet edilmek veya daha sonra hikayelerinde sunduğu güzellik ürünlerini sağlamak için yeterli olabilir.

Ancak Kati, kamera önünde cilt bakımı veya makyaj ürünlerini test etmesi anlamında seyahat veya güzellik içeriği oluşturmuyor gibi görünüyor. Bunun yerine, WhatsApp’tan tanıdığım bu sportif, şık model resimlerini ve her şeyi açıkladığı kısa Haberları yayınlıyor: sözde öğreticiler. Hızlı geçişlerde, bir yılbaşı partisi için şık bir şekilde çok aşamalı çikolata kaplı pasta dilimleri yaptığına tanık oluyorum. Veya yeni bir fotoğraf uygulamasıyla kendinizi nasıl yaşlı göstereceğinizi. Ekranda “Omi?”

Instagram’da kısaca “Bio” olarak adlandırılan tanıtım metninde Kati, TikTok profilinin reklamını yapıyor: Kullanıcı adından sonra parantez içinde “1 milyon” yazıyor – ve gerçekten de: bir milyon takipçisi var! Hemen cep telefonumu elime aldım: “Görüşebilir miyiz? Senin hakkında bir hikaye yapmak istiyorum.” – “Tabii, lütfen, vaktin olduğunda bana anlat.”

TikTok yıldızı olarak ne kazanırsınız?

Şimdi, salamura edilmiş ahşap döşeme tahtalarının üzerine neden gri muşamba döşediğini anlıyorum. Daireniz ayrıca iyi bir stüdyo, gri ve beyaz bir rüya yapmalıdır. Beyaz bir mutfak masasının üzerinde, açık gibi görünen ve farklı renkli LED’lerle donatılmış siyah bir masaüstü bilgisayar var. “Bu benim oyun bilgisayarım” diyor, “çünkü bazen Roblox gibi canlı bilgisayar oyunları da oynuyorum ve TikTok’taki takipçilerim izleyip yorum yapabiliyor.”

Kati’nin iki monitörü, mükemmel aydınlatma için bir softbox ve bir halka ışığı ve tabii ki bir web kamerası, güncel bir akıllı telefon, bir sistem kamerası ve bir kulaklığı vardır. Aslında kendisine bilgisayar oyunları için optimize edilmiş bir masa da gönderildiğini söylüyor. “Ama zaten yeni dairede.” Kati hareket ediyor. Daire ona ve erkek arkadaşına çok küçük gelmişti. Bu yüzden hemen sonraya sakladığım soruyu soruyorum: “Bir TikTok yıldızı olarak ne kazanıyorsun?”

Kati, “Evet, herkes bunu her zaman bilmek ister, Soru-Cevap bölümünde bile,” diye gülüyor ve takipçilerinden gelen soruları canlı olarak veya yazılı soruların yanıtlandığı kısa Haberlar halinde yanıtlama teklifinden bahsediyor. Bu format, her sosyal medya yıldızı için standarttır. Ve görünüşe göre standart da gizli değil, arkadaş canlısı, açık ve bilgi paylaşmaya istekli görünmek. Ya da filozof Byung-Chul Han’ın dediği gibi: “Pürüzsüzlük şimdiki zamanın imzasıdır.” Artık direnişi sevmiyoruz, acı yok, zorluk yok, gizem yok – ama yine de aylık ortalamayı ölçen bir sayı alıyorum. gelir değil.

Kariyer Corona ile başladı

Kati, “10.000 aboneye ulaştığınızda TikTok’ta İçerik Oluşturucu Fonu’na kaydolabilirsiniz” diye açıklıyor. Ayrıca son 30 günde 100.000 civarında hit almış olmanız ve orijinal içerik oluşturmanız gerekiyor. TikTok, bu tür içerik oluşturucuları karmaşık bir ödeme sistemiyle destekler. Fonun ne kadar ödediği konusunda farklı bilgiler dolaşıyor: 1000 Haber görüntüleme için 1 ile 2 sent arasında. Ona göre Kati’nin en başarılı Haberları dört ila altı milyon kez görüntülendi. Bu, Haber başına maksimum yaklaşık 50 Euro olacaktır.

Kati, “Şirket ortaklıklarıyla daha fazla para kazanabilirsiniz” diye açıklıyor ve son zamanlarda bu ortaklıklar giderek artıyor. “Geçenlerde örneğin Münih’te BMW’ye gittim ve onlar için bir reklam filmi çektim.” Yeni araba modellerinin pratik özelliklerini kısa ve öz TikTok tarzında sunuyor.

Aslında kendini “internette dans öğretmeni” olarak görüyor. Her şey böyle başladı: “Mart 2020’de mimarlık okumayı bıraktım, Corona başladı ve ben de çok fazla TikTok kullandım. Kendi kendime sordum: Neden kendim bir şeyler paylaşmıyorum?” Uzun süredir hip-hop kulübünde dans ettiği ve daha önce dans Haberları çektiği için bu da TikTok için bir seçenekti. “İlk Habermda vücut dalgası veya vücut dalgası dansı yaptım” diye hatırlıyor. Yavaş yavaş bu, diğer kullanıcıların ilgisini çekti ve ardından “Bunu nasıl yapıyorsun? Bunu taklit edebilir misin?”

Görünüm her şey değildir ama TikTok'ta yardımcı olur.

Görünüm her şey değildir ama TikTok’ta yardımcı olur.Daniel Sadrowski

Gazete makaleleri sadece büyükanneler içindir

Algoritma bir Habernun ilgi uyandırdığını fark ederse, kişisel başlangıç sayfalarında giderek daha fazla kullanıcıya Haber önerir. “Bazen bir Haber bana bir çırpıda 5.000 yeni takipçi getiriyor,” diyor üniversiteden atılmış ve internette dolaşan tembel bir öğrenci olarak resmedilmemesi gereken Kati. Aksine, gerçek bir organizasyon yeteneği: TikTok profiline ek olarak Instagram, YouTube ve Snapchat’te de varlığını sürdürüyor, trendleri takip ediyor ve her gün iki ila üç yeni Haberyu internete koyuyor. “Günde yedi ila sekiz saatimi farklı ekranların önünde geçiriyorum ve takipçilerimden olabildiğince çok soruyu yanıtlamaya çalışıyorum, bazen onlarla gerçekten uzun süre konuşuyorum.”

Ayrıca yeni bir eğitim kursuna – iş psikolojisi – başladı ve stresli bir sınav aşamasının yaklaştığını bildiğinde üretiyor. “Taşınma stresinin ortasında, sadece Haber paylaştığım günler olabilir ama bir yılı aşkın süredir, hasta olduğum zamanlar bile hareketsiz bir gün olmadı.” Bu konuda yanmaktan korkmuyorum – bunu bazen ısrarcı etkileyicilerden nasıl duyuyorsunuz? “Örneğin, bilinçli olarak mola verir ve arkadaşlarla buluşursam, o zaman tamamen kapatabilirim.”

Kati, sürdürülebilir, vejeteryan-vegan yaşam tarzını yalnızca bazen takipçileri üzerinde aldatıyor – örneğin, satın aldıklarını gösterip buzdolabına koyduğunda. Veya insanlardan bisikletle mi yoksa arabayla mı seyahat etmeleri gerektiği konusunda oylama yapmalarını istediklerinde. Politik açıklamalar yapmaktan kasıtlı olarak kaçınıyor. “Tiktok varlığıyla elde edilen başarı beni daha özgüvenli yaptı” diye kişisel bir ara denge kuruyor. “Bugün ayrıca bir şehir merkezinde, izleyicilerin ortasında canlı çekim yapmaya cesaret ediyorum.”

Bu yüzden yabancıların arasında Haberlar çekiyor, takipçileriyle tartışıyor, kendisine oyun masaları göndertiyor. Karşısında bir kalem ve kağıtla oturuyorum ve sonunda basılacak olan makalemi araştırıyorum. Kağıtta! “Ben dinozor muyum? Hala gazete okuyor musun?” – “İnternetteki haber portallarından daha fazla bilgi alıyorum ama bazen büyükannem ilginç bir şey görürse bana bir gazete makalesi veriyor.”’

Bu metin hakkında bir fikriniz var mı? Bize yazın! briefe@Haberler

Bu metin, Berliner Zeitung’un hafta sonu sayısında yayınlandı – her cumartesi kioskta veya burada abonelik olarak.