“Kendimi Berlin'de buldum”

PaPaĞaN

New member
Berlin–30'lu yaşlarımın başına kadar, güzel günlerimde, özel bir şeye sahip, sıra dışı bir şeye sahip bir insan olduğumu hissettim. İnterseks olduğumu biliyordum. Bu terimi 16-17 yaşımdan beri biliyordum; vücudum diğer kadınlarınkinden farklıydı. Daha az iyi günlerde bu benim için daha çok bir hastalıktı. 30'lu yaşlarımın başına kadar hiç erkek arkadaşım olmadı ve işimle evliydim. Bu kariyerim açısından faydalı oldu. Önce bir bankada, sonra büyük bir yönetim danışmanlığında çalıştım.

Kendimi sadece Berlin'de buldum. Buraya iş için geldim ama kalmak istediğimi hemen anladım. Bu on yıl önceydi. Ondan önce beş kez taşındım, Avustralya'da, Viyana'da ve Avrupa'nın diğer şehirlerinde yaşadım. Bu yerlerin hiçbirinde kendimle uğraşmak aklıma gelmezdi. Anavatanım Avusturya özünde muhafazakardır. Viyana'da bile liberal olan her şey biraz sahte. Okurken bile LGBTQ ortamından hiç arkadaşım olmadı. Ben ekonomi ve hukuk okudum, dolayısıyla cinsiyet konularını tartışmıyorsunuz.

Berlin'de pek çok şeyi aynı anda tamamen rahat bir şekilde halledebildim. Bu yeni bir başlangıçtı. Kısa sürede harika arkadaşlar edindim ve anında bir kadına aşık oldum. Lezbiyen olduğumu fark ettim. Şans eseri AGS'li çocukları tedavi eden bir psikologla da karşılaştım. Adrenogenital sendrom. Doğduğum özelliğin adı bu.

Değişen hormonal dengeyle ilişkili metabolik bir hastalıktır. Basitçe söylemek gerekirse, rahimde çok fazla testosterona maruz kaldım. Orta büyüklükte bir şehirde büyüdüm, ben doğduğumda annem artık çalışmıyordu, babam ise yöneticiydi. Akıllı, insanları anlayan. Doktorlar ben doğduktan sonra aileme vücudumun yeterince kortizol üretmemesi nedeniyle acilen üreter ameliyatı olmam gerektiğini ve hayatımın geri kalanında her gün ilaç almam gerektiğini söyledi. Annem bunu kontrol altına alacağımızı söyledi. Annem ve babam akıllıydı, yanımdaydılar. Ama onlar bunu sadece fiziksel bir hastalık olarak gördüler. 16 yaşımdayken ikinci ameliyatımı, cinsiyet değiştirme prosedürünü geçirdim. Konuşabileceğim bir psikolog yoktu. Avusturya'da dört terapisti denedim ama hiçbiri AGS'nin ne olduğunu bilmiyordu.

Adamımı terk edip köprüler kurmayı öğrendim.
Berlin'deki psikolog bunu tam olarak biliyordu. Aradım ve dedim ki: Artık çocuk değilim ama AGS'm var, bana ayıracak vaktin var mı? Onunla çalışmak her şeyi değiştirdi. Adamımı terk etmeyi, köprüler kurmayı öğrendim ve kendimi gerçekten başkalarına açma cesaretini buldum.

İnsanlar interseksüellik hakkında konuştuğunda, bunun çoğu bedenle ilgilidir. Ancak fiziksel yönü, açıkça söylemek gerekirse, biraz tekniktir. 25 yaşımdayken ve 36 yaşımda olmak üzere dört kez ameliyat oldum; en son Krefeld'de çok yetenekli bir doktor tarafından ameliyat edildim. Çocuk sahibi bile olabilirdim ama bu kararı çok uzun süre erteledim. Doktorlar konusunda hiç şansım yaver gitmedi. Berlin'de bir aydın tarafından tedavi ediliyorum. Her altı ayda bir kanımı alıyor ve ilaçlarımı kontrol ediyor. Bayılmamak için kortizol seviyelerime dikkat etmem gerekiyor, bu gerçekten tehlikeli olabilir.

Zihinsel dengemi bulmak daha karmaşıktı. Bu arada konu hiçbir zaman kadın olup olmadığım meselesi olmadı. Bu da sıklıkla yanlış anlaşılıyor. İnterseksüellik altında gruplandırılan çeşitli fiziksel özellikler vardır. Ancak yalnızca azınlığımızın net bir cinsiyet kimliği yok. Doktorum aracılığıyla Avrupa çapında yapılan bir araştırmaya katıldım; 1.040 interseks kişiden sadece 14'ü kendisini ne erkek ne de kadın olarak tanımladı. Her durumda, kadın olduğum benim için her zaman açıktı. Kendim için asla d'yi çeşitlilik anlamında kullanmam, bunun beni neden daha iyi tanımladığını anlamıyorum. Yine de artık başkalarının da bu seçeneğe sahip olmasının iyi olduğunu düşünüyorum. Ben de cinsiyet ayırmıyorum, dile gelen kırılmalardan dolayı zorlanıyorum. Belki ben daha muhafazakarım.

Artık interseksüelliğim benim için sadece bir zenginlik. Kadınlığımın yanı sıra erkek tarafım da var, ikisi ayrılamaz, bu çok hoş. Telefonda bazen bana Bay diye hitap edilse de hoşuma giden derin bir sesim var. Berlin'de kendi işimi kurdum ve iki şirketin genel müdürüyüm. İnanılmaz derecede mantıklı, inanılmaz derecede stratejik düşünüyorum ve her zaman iş yerindeki tüm erkekleri üstlendim. Pek çok kadının kendinden şüphe duymasını bilmiyorum. Kız arkadaşım bazen şöyle diyor: Ah, demek bu senin diğer yanın.

Aslında beni bazen üzen tek bir şey var, moral bozucu. On yıl önce kim olduğumu anlamama yardımcı olan doktorları ve psikologları bulmayı çok isterdim. Wiebke Hollersen'in kaydettiği.

Sophia, kahramanın gerçek adı değil. Raporlama amacıyla değiştirildi.

Bu metin Berliner Zeitung'un hafta sonu sayısında – her cumartesi büfede veya burada abonelikle – yayınlandı.