Karnataka: Yöneticiler, pozisyonlar için kampanya yürütmek üzere DK’nin ikametgahı olan Sidda’ya akın ediyor | Dünya

Kongre, Cumartesi günü Başbakan Siddaramaiah ve Başbakan Yardımcısı DK Shivakumar’ın yemin töreninde kabineye sekiz bakan ekledikten sonra, şimdi kalan 24 kabine pozisyonuna karar verme gibi zorlu bir görevle karşı karşıya.

Birkaç lider, bakanlık makamları için lobi yapmak üzere Siddaramaiah’ın konutuna geldi (PTI)

Pazar günü, aralarında beş kez MLA olan Krishna Byre Gowda ve eski bakan Basavaraj Rayareddy’nin de bulunduğu çok sayıda liderin, bakanlık makamları için kampanya yapmak üzere Siddaramaiah ve Shivakumar’ın konutunu doldurduğu görüldü.

“Bugün başbakanla görüştüm. Rayareddy bir toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, şimdiye kadar kabineye yalnızca sekiz üst düzey parti liderinin atandığını söyledi. Hala 24 bakan için yer var. Benim pozisyonum da dahil olmak üzere karar vermek, CM, CM Yardımcısı ve kıdemli parti liderlerine kalmış. Benim de iyi deneyimlerim oldu ama karar onlara kalmış.”

Rayareddy, partinin kalan kabine görevlerine tüm toplulukların temsili de dahil olmak üzere tüm faktörleri değerlendirdikten sonra bir haftadan kısa bir süre içinde karar vereceğini söyledi. “Tam hükümet yakında hazır olmalı” diye ekledi.

Kongre, tam bir kabine sağlamak için 28 bakana yemin etmeyi planlasa da, parti yetkililerinin adını vermeyi reddeden Siddaramaiah ve Shivakumar adlı iki kamp arasındaki iç anlaşmazlıklar nedeniyle Cumartesi günü yalnızca sekiz bakan yemin etti. Zaman kısıtlamaları nedeniyle partinin tüm rıhtımlarda görüşmeleri sonuçlandıramadığı belirtildi.

Göreve alınan bakanlar arasında G Parameshwara, KH Muniyappa, Priyank Kharge, MB Patil, BZ Zameer Ahmed Khan, KJ George, Satish Jarkiholi ve Ramalinga Reddy yer alıyor.

Gelişmelerden haberdar olan bir parti lideri, kabineye alınanların birinci sınıf portföyleri hedeflediklerini ve bunun kabine genişlemesine engel teşkil ettiğini söyledi.

“Kesinlikle olacak. Öncelikle herkesin üye olması gerekiyor. 24 Mayıs’ta yeni hükümetin üyeleri harekete geçecek. Shivakumar Pazar günü gazetecilere verdiği demeçte, Başbakan ve yüksek komuta bunu yakında tartışacak ve bir karar verecek.”

Açılış törenini kaçıran Karnataka Pradesh Kongre Komitesi eski Başkanı Dinesh Gundu Rao, kabine bakanı olarak listelenmedi. Kongre liderleri BK Hariprasad ve Krishna Byre Gowda da dışlandı.

Rao Pazar günü, “Bir seferde 25 ila 28 kişi doğursalardı daha iyi olurdu.” dedi. “Pek çok insan Parti için farklı düzeylerde ve kendi bölgelerinde çok çalıştı. Ayrıca altıncı kez kazandım ve 24 yıl MLA oldum. Ama sadece üç yıl bakan olarak çalıştım.”

Belagavi’den Kongre Üyesi Lakshmi Hebbalkar da bir kabine görevi umuyor. “Elbette ilgileniyorum. Tüm MLA’lar ilgileniyor. Ama bu yüksek komuta bağlı,” dedi Hebbalkar.

Bir cinayetten Dharwad bölgesine girmesi yasaklanan kongre üyesi ve eski bakan Vinay Kulkarni de kabinede yer alacağından emin. “Gizli bir yer bulacağımdan %100 eminim. Şimdiye kadar yaşlılara dağıtıyorlardı. Şimdi gençlere vermek zorundalar… 20 yılı aşkın süredir bakanlık ve milletvekilliği yapıyorum. Bu yüzden kendime güveniyorum” dedi.

Siddaramaiah Cumartesi günü yaptığı açıklamada, 22 Mayıs’tan itibaren yeni milletvekillerinin yemin edeceği ve bir sözcünün seçileceği üç günlük bir meclisin toplanacağını söyledi. Hem Siddaramaiah hem de Shivakumar, Delhi’ye gidecek ve meclis oturumundan sonra kabinenin genişletilmesi konusunda yüksek komutanlıkla görüşmelerde bulunacaklar.

Bir kabine koltuğuna göz atan yöneticiler arasında Laxman Savadi, Ganesh Hukkeri, HK Patil, C Puttaranga Shetty, Shamanur Shivashankarappa, Eshwar Khandre, TB Jayachandra, Rajshekhar Patil, BR Patil, Shivalinge Gowda ve HC Mahadevappa yer alıyor.