Karnataka madencilik baronu Gali Janardhan Reddy BJP'ye geri döndü | Dünya

Madencilik baronu ve tartışmalı Kalyana Karnataka temsilcisi Gali Janardhan Reddy, Pazartesi günü partisi Kalyana Rajya Pragati Paksha'yı (KRPP) Bharatiya Janata Partisi (BJP) ile resmen birleştirdi. Aralık 2022'de KRPP'yi kurdu ve hatta eyaletteki 2023 meclis seçimlerinde Gangavati seçim bölgesinden MLA olarak kazandı.

Karnataka madencilik baronu Gali Janardhan Reddy partisini birleştiriyor ve BJP'ye geri dönüyor (Arijit Sen/HT Dosya Fotoğrafı)

ayrıca oku – Karnataka seçimleri: Gali Janardhan Reddy'nin KRPP partisi için futbol

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Gazetecilere konuşan Reddy, “Kanımda olan BJP'ye geri döndüğüm için mutlu ve mutluyum.” Narendra Modi'yi yeniden Başbakan olarak görmek istiyorum ve bölgemdeki parti için çok çalışacağım. Ben her zaman BJP'li oldum çünkü BJP benim kanımda var.”

Ancak partide hangi rolü oynayacağını net bir şekilde belirtmedi. Reddy, “Parti bana ne verirse versin, onu üstleneceğim” diye ekledi.

Çok crore'luk bir madencilik dolandırıcılığıyla suçlanan Gali Janardhan Reddy, geçtiğimiz günlerde Yeni Delhi'de İçişleri Bakanı Amit Shah ile görüştü ve safran partisine geri döndüğünü duyurdu. Aynı zamanda Kongre adayını desteklediği için son Rajyasabha anketlerinde de haberlerde yer aldı. BS Yediyurappa'nın 2008 ve 2011 yılları arasında CM olarak görev yaptığı süre boyunca önde gelen bir BJP lideriydi. Reddy ayrıca Sushma Swaraj'ın 1999'daki Lok Sabha seçim kampanyasında da önemli bir rol oynadı ve burada Bellary'de Sonia Gandhi'ye karşı yarıştı.

Gali Janardhan Reddy yasadışı madencilik nedeniyle hapse atıldığından beri, BJP liderleriyle farklılıklarına dair spekülasyonlar ortalıkta dolaşıyordu. Milyonlarca dolarlık yasa dışı madencilik davasıyla suçlanıyor ve 2015'ten bu yana kefaletle serbest bırakılıyor. Mahkeme, sanığın kefaletle serbest bırakılmasına karar verirken, pasaportunu teslim etmesine ve izinsiz ülkeyi terk etmemesine de karar verdi.

O andan itibaren safran partisi, itibarının kötü olması nedeniyle Reddy'den uzaklaştı ve sonraki seçimlerde partiye aday olmasının yasaklandığı bildirildi. Bu onun yeni bir parti kurmasına ve hatta 2023 genel seçimlerinde Kalyana Karnataka bölgesinden aday çıkarmasına yol açtı.