Karnataka hükümeti, İngilizce eğitimine olan talebin artması nedeniyle daha fazla okul açacak | Dünya

PTI | | Gönderen Pathi Venkata Thadhagath

Karnataka Okul Eğitimi ve Okuryazarlık Bakanı Madhu Bangarappa Perşembe günü Yasama Meclisine yaptığı konuşmada, artan talep karşısında hükümetin İngilizceyi daha fazla devlet okulunda eğitim dili olarak sunmayı ve kayıtları artırmayı planladığını söyledi.

Karnataka Eğitim Bakanı Madhu Bangarappa. (ANI)

ayrıca oku – CM Siddaramaiah Karnataka Bütçesi 2024'ü sunuyor: Yarın ne bekleniyor?

Kriket heyecanını daha önce hiç olmadığı gibi, yalnızca HT'de keşfedin. Şimdi keşfedin!

Bakan, eyalette İngilizce eğitim veren okullara büyük bir talep olduğunu ve hükümetin önümüzdeki üç yıl içinde Kannada dilinin yanı sıra eğitim dili olarak İngilizce de sunacak 500 Karnataka Devlet Okulu (KPS) daha açmak istediğini söyledi. Bangarappa, Tirtahalli'nin BJP Milletvekili Araga Jnanendra'nın, ebeveynlerin çocuklarına İngilizce öğretilmesini istemesi nedeniyle devlet okullarının kapatıldığını söylemesine yanıt verdi. “İngiliz medyasına büyük bir talep var. Hükümet olarak bizim de Kannada diline öncelik vererek harekete geçme sorumluluğumuz var… (ama) ebeveynlerin kendisi de çocukları için İngilizce dil istiyor,” dedi Bangarappa.

Okul Eğitim Bakanlığı'nın daha fazla çocuğun devlet okullarını terk etmesinin nedenleri üzerine yaptığı araştırmada ağırlıklı olarak İngilizce eğitim eksikliği ve yetersiz altyapı gibi faktörlerden bahsedildiğini söyledi. “Çözüm, ebeveynlerin seçim yapabilmesi için her iki medyayı da devlet okullarında sunmaktır. Amacımız her iki medyayı da sunmaktır.” Temsilciler Meclisi'ne, eğitim dili olarak İngilizce'nin yaklaşık 300 KPS karşılığında sunulacağını söyledi. “Hükümetin hedefi iki gram panchayat başına bir KPS'ye sahip olmak. Ebeveynler İngilizce dersleri için ödeme yapmaya hazırdır ve aynı şey, Kurumsal Sosyal Sorumluluk (CSR) fonlarının yardımıyla devletin İngilizce eğitim veren okullarında da yapılabilir. Yanıt iyi ve küçük yatırımlardır” diye ekledi. Bangarappa, önümüzdeki üç yıl içinde hükümetin 500 KPS daha açmayı planladığını söyledi. “Bu bir gecede gerçekleşmeyecek çünkü altyapının ve İngilizce öğretebilecek öğretmenlerin oluşturulmasını gerektiriyor. İşe alım sürecinin de belirli kuralları var.”

Bakan ayrıca, departmanının devlet okullarını bırakan çocukları geri getirmek istediğini belirterek şöyle konuştu: “Her iki eğitim dilinin de aynı binada verildiği bir sistem oluşturmak istiyoruz.” Ancak Kannada dili eğitim veren okulların sayısı düşerse Daha az öğrenci varsa farklı bir mesaj gönderilecektir. Bu olmamalı… Ayrıca bazı okullarda sadece beş öğrenci var. Bunu dikkatli bir şekilde ele almamız gerekiyor” diye ekledi.