Karnataka Bakanı Rajanna, LS seçimleri öncesinde üç başkan yardımcısını daha öne çıkardı | Dünya

İşbirliği Bakanı KN Rajanna Cumartesi günü Karnataka’da üç başbakan yardımcısının daha görevlendirilmesi fikrini gündeme getirdi ve bunu 2024 Lok Sabha anketlerini akılda tutarak Kongre üst komutanlığıyla görüşeceğini söyledi.

Karnataka Bakanı Rajanna, LS seçimleri öncesinde üç CM yardımcısını daha atadı

ayrıca oku – Tumakuru’da KSRTC otobüsü ters döndüğünde iki kadın öldü

Başbakan yardımcılığı görevlerinin Veerashaiva-Lingayat, SC/ST ve azınlık topluluklarından liderlere verilmesini savundu.

Şu anda Vokkaliga topluluğundan DK Shivakumar, Siddaramaiah liderliğindeki kabinenin başbakan yardımcısıdır. Aynı zamanda eyalet kongresinin başkanıdır.

“Lok Sabha seçimleri kapımızda, tüm partilerin seçime hazırlandığını görüyoruz. Niyetimiz Kongre’nin Karnataka’da maksimum sayıda sandalye kazanmasıdır, kazanacağımızdan da eminiz.” Rajanna burada gazetecilere verdiği demeçte.

“Bir görev (DCM) SC/ST topluluğundan bir lidere, ikincisi bir azınlık topluluğundan bir lidere ve üçüncüsü Veerashaiva topluluğundan bir lidere verilmelidir çünkü topluluğun bu durumdan uzaklaştığı hissi vardır. Kongre ve bu kanıtlandı.” Meclis anketinin sonuçları, Veershaiva topluluğunun oylarının büyük ölçüde partiye döndüğünü gösteriyor” diye ekledi.

Rajanna, Kongre’nin Shivakumar’ın “tek” CM yardımcısı olacağına dair kararına rağmen üç DCM için kampanya yürütüyor çünkü kendisi ve Siddaramaiah arasında bu yıl Mayıs ayında yapılan meclis seçimlerinin sonuçlarından sonra başbakanlık görevi için zorlu bir rekabet var.

Onun (Shivakumar) tek DCM olduğu gerçeğinin, Kongre liderliğinin Shivakumar’a verdiği taahhütlerden biri olduğu ve aynı zamanda onu CM görevinden ve üstleneceği milletvekili rolünden vazgeçmeye ikna ettiği söylendi. Başbakan olarak bitti.

Bakan, SC/ST’lerden, azınlıklardan ve Veerashaiva topluluğundan daha fazla destek almanın kendi kişisel görüşü olduğuna (üç CM yardımcısının daha atanması) dikkat çekti ve bunu partiyi bilgilendiren yüksek komutanlığa iletmenin doğru olduğunu hissettiğini söyledi.

“Bu konuyla ilgili olarak Kongre üst komutanlığına bir mektup yazmaya karar verdim ve bunu birkaç gün içinde yapacağım. Kongre Çalışma Komitesi toplantısı Haydarabad’da olduğu için herkes meşgul olacak ve ben de General ile meşgul olacağım.” “Eylül ayında Kooperatiflerin panel toplantılarını ben yöneteceğim, yani önümüzdeki ayın ilk haftasında da ben yürüteceğim. hepimizin üst düzey komutanlarıyla tanışın ve onları ikna etmeye çalışın” diye ekledi.

CM yardımcılığı görevlerini kimin alması gerektiği sorulduğunda ST topluluğundan Rajanna, kararın yüksek komutanlığa ait olduğunu söyledi.

“İstemiyorum (DCM gönderisi), ancak yüksek komuta bunu bu toplulukların liderlerine vermeli. Üst komutanlığın kararı bizim kararımızdır” dedi.

Partideki birçok kişinin (daha fazla DCM hakkında) benzer görüşe sahip olduğunu kaydeden Rajanna, bu kişilerin kendisine önerisinin partinin çıkarları açısından iyi olduğunu kişisel olarak söylediklerini söyledi.

Shivakumar ve milletvekili kardeşi DK Suresh’in daha fazla DCM lehine konuşmasından dolayı kendisine kızıp kızmadığı sorulduğunda şöyle dedi: “Neden üzülsünler ki, ben onlara karşı konuşmadım?” Shivakumar bir DCM ve eyalet birimi başkanıdır.” . İyi bir organizatör olduğu için partiyi ustaca organize ediyor. Üzülmesine gerek olmadığını düşünüyorum.”

Shivakumar, Rajanna’nın Cuma günü bir haber kanalına üç CM yardımcısı talep eden açıklamasına yanıt vermemeye karar verirken, Suresh gazetecilere “Bunu Rajanna’ya sormalısınız… hükümeti yöneten kişi odur” dedi.

Kongrenin bir bölümünün Rajanna’nın açıklamasının Siddaramaiah kampının Shivakumar’ı kontrol altında tutma planının bir parçası olduğu görüşünde olduğu söyleniyor, bu arada iki buçuk yıl sonra CM’lik görevini isteyebileceğine dair görüşmeler sürüyor Hükümetin görev süresini, hem hükümete hem de partiye karşı koymak için nüfuzunu kullanarak kullanıyor.

Ancak parti içinde başbakan ve CM yardımcılığı görevlerine ilişkin farklı sesler de vardı.

Son zamanlarda, kıdemli Kongre lideri ve MLC BK Hariprasad, Dalit lideri ve kıdemli KPCC başkanı olan G Parameshwara’nın (şu anda İçişleri Bakanı) CM yapılması veya en azından geçmişte işgal ettiği DCM görevi için değerlendirilmesi gerektiğini söylemişti. Ayrıca ST topluluğundan Satish Jarkiholi’nin (Bayındırlık Bakanı) DCM olarak atanması gerektiğini de söylemişti.

Mayıs ayında Siddaramaiah ve Shivakumar’ın sırasıyla CM ve DCM olarak açıklanmasından kısa bir süre sonra Parameshwara, partiyi bir Dalit’in DCM yapılmaması durumunda “sorun yaşanacağı” konusunda uyarmıştı.

Rajanna’nın açıklamasına tepki gösteren BT/BT Bakanı Priyank Kharge, “Herkes görüşlerini Kongre merkezi liderliğine sunabilir… ancak yüksek komutanlığın önünde (daha fazla DCM için) böyle bir teklif olduğunu düşünmüyorum.”