Gazilere Nasıl Davranılacağını Bizden Öğrenin: Şah | Dünya

Birlik İçişleri Bakanı Amit Shah, Kongre’yi gazilerine hakaret etmekle suçladı ve Cuma günü Başbakan Narendra Modi’nin eski Karnataka Başbakanı BS Yediyurappa’ya mutlu yıllar dileme şeklinin, tüm siyasi partilerin bu tür liderlerle nasıl başa çıkacağını öğrenmesi gereken bir şey olduğunu söyledi.

Amit Shah, Cuma günü tüm siyasi partilerin “gazilere nasıl davranılacağını” öğrenmesi gerektiğini söyledi (Amit Shah twitter)

Bidar’daki halka açık bir toplantıda Shah, Kongre’nin liderlerine her zaman hakaret ettiğini iddia etti – her ikisi de Karnataka’nın eski başbakanları olan S. Nijalingappa veya Veerendra Patil. Parti gazilerine nasıl saygılı davranılacağını yalnızca BJP’nin bildiğini söyledi.

“Indira Gandhi (eski Başbakan) Nijalingappa’nın geleceğini bitirdi. Rajiv Gandhi (eski Karnataka Başbakanı) B. Veerendra Patil’e bir havaalanında hakaret etti. Şimdi Rahul’ın sırası. Shah, Karnataka’ya yalnızca BJP saygı getirebilir” dedi.

“Başbakan Modi geçtiğimiz günlerde Karnataka’daydı ve Yediyurappa’yı halkın önünde tebrik etme şekli tüm siyasi partilerin öğrenmesi gereken bir şey. Eski, sadık ve popüler liderlerine saygı duymayı öğrenmeliler” dedi.

27 Şubat’ta Modi, 80 yaşına giren Yediyurappa’ya övgüler yağdırdı ve Bharatiya Janata Partisi’nin, partinin yaz eyalet seçimlerinde iktidara dönmesine yardım etmedeki önemini kabul ettiğini belirtti.

Modi, 2021’de başbakanlıktan istifa eden Yediyurappa’ya çelenk taktı, omuzlarına atkı ve başına türban taktı. Daha sonra insanları cep telefonlarının fenerlerini açarak kıdemli lidere saygı göstermeye çağırdı. “…Uzun yaşamı için dua ediyorum,” demişti Modi.

Kongre Şah’ın sözleri hakkında yorum yapmazken, parti BJP’yi eyaletteki yolsuzlukla suçladı. Bir BJP MLA, günün erken saatlerinde bir rüşvet davasına karıştı.

“…Şah yolsuzluktan arınmış bir hükümet vereceğini söyledi. Hükümetlerinin kaderinin ne olduğunu biliyor gibiler. Mevcut gelişme göz önüne alındığında, Amit Shah’ın bunu neden söylediğini anlıyorum, ”dedi Kongre MLA Priyank Kharge.

En iyi haber bültenlerimize abone olun