Eski Başbakan Deve Gowda, Kumaraswamy'nin Modi isterse LS anketlerine katılabileceğini söylüyor | Dünya

Perşembe günü JD(S) patriği HD Deve Gowda, Başbakan Narendra Modi ve İçişleri Bakanı Amit Shah'ın istemesi halinde oğlu ve eski başbakan HD Kumaraswamy'nin yaklaşan Lok Sabha seçimlerine katılabileceğini ima etti. BJP ve JD(S) Karnataka'da bir araya gelerek karara karşı mücadele etmek için bir ittifak kurdular.

Eski Başbakan Deve Gowda (ANI), Kumaraswamy'nin Modi isterse LS anketlerine katılabileceğini söyledi

ayrıca oku – “Kongre iki kapılı bir otobüs gibidir, herkes bunu yapabilir.”: Karnataka bakanı Shetter'ın ayrılışı hakkında

Ram Mandir ile ilgili en son güncellemeler için bizi takip etmeye devam edin! buraya tıklayın

Kongre'nin 2024 Lok Sabha anketleri: “Kumaraswamy… spekülasyonları bir kenara bırakın, Modi'nin ne diyeceğini bilmiyorum. Eğer kendisinin (Kumaraswamy) meclis seçimlerine katılmak zorunda olduğunu söylerse, her yerden yarışabilir, Mandya ve hatta Mandya olsun hiçbir sorunu yoktur “Tumakuru ya da Chikkaballapura, birçok sandalyeden yarışmaya davet edilecek” diye yanıtladı Gowda, bunun olup olmadığı sorusuna Kumaraswamy, Mandya'dan Lok Sabha anketlerine itiraz edecek. “Kumaraswamy'nin Delhi'ye gelmesi gerekip gerekmediğine karar vermek Modi ve Shah'a kalmış.” “Fakat benim bildiğim kadarıyla şu ana kadar böyle bir tartışma olmadı. Kumaraswamy'nin Delhi'ye getirilmesi ve merkezi kabine bakanı yapılması konusunda spekülasyonlar var ancak benden önce böyle bir tartışma yapılmadı” diye ekledi eski başbakan.

Torunu ve Kumaraswamy'nin oğlu Nikhil Kumaraswamy'nin Lok Sabha anketlerine katılıp katılmayacağı sorulduğunda JD(S) başkanı, Kumaraswamy'nin kendisini sahaya çıkarmaya karşı olduğunu ve bu konuda karar vermesi gerektiğini söyledi. “Nikhil Kumaraswamy söz konusu olduğunda, Kumaraswamy yarışmaya katılmaması gerektiği görüşünde, ancak Mandya'da parti liderleri ya Nikhil Kumaraswamy'nin ya da Kumaraswamy'nin oradan yarışmasını talep eden oybirliğiyle bir karar aldı, ancak Kumaraswamy'nin rızasını vermesi gerekiyor eğer öyleyse “Kabul ediyor (Hayır değilse Nikil yarışacak” dedi. “O (Kumaraswamy), partiyi ve seçim kampanyasını yürütmek zorunda oldukları için hem kendisinin hem de oğlunun yarışmaması gerektiği görüşünde.”

Nikhil Kumaraswamy, 2019'da Lok Sabha'daki Mandy koltuğu için BJP destekli bağımsız aday olan oyuncu-politikacı Sumalatha Ambareesh'e karşı başarısız bir şekilde yarışmıştı. Ayrıca 2023 meclis seçimlerini parti kalesi Ramanagara'dan Kongre adayı HA İkbal Hüseyin'e karşı kaybetmişti. JD(S)'nin memleketi Hassan'dan bir milletvekili bulunduğunu kaydeden Gowda, diğer torunu Prajwal Revanna'nın Lok Sabha anketlerinde seçim bölgesinden yeniden seçilmek isteyeceğini ima etti. “Hasan'la karşılaşacağıma dair spekülasyonlar vardı. Pek çok kişi Gowda'nın son seçimlerinde Hasan'a karşı yarışacağı izlenimini vermeye çalıştı ama ben yarışmayacağımı söyledim. Şimdi, üç ay sonra, Mayıs ayında 91 yaşında olacağım.” 18 yaşımdayken 91 olacağım. Dolayısıyla bu seçim bölgesinde insanların görevdeki milletvekili Prajwal Revanna'yı desteklemesini sağlamaya çalışacağım” dedi.

Gowda, Kumaraswamy'nin yakın zamanda BS Yediyurappa, Basavaraj Bommai ve BY Vijayendra gibi BJP eyalet liderleriyle Lok Sabha seçimlerinde koltuk paylaşımı konusunda ilk tur toplantılar yaptığını söyledi. “Koltuk paylaşımına gelince, ben müdahale etmeyeceğim, karar ona (Kumaraswamy) kalacak. Bize (JDS) kaç koltuk tahsis edileceğini ve bu koltukların neler olduğunu tartışmadım. Diğerlerinin yanı sıra Mandya, Kolar, Tumakuru (JDS'nin adayları nereden çıkaracağı) hakkında spekülasyonlar var ancak buna henüz karar verilmedi” diye ekledi.