Elon Musk, Twitter’ın onda birini satın aldı

PaPaĞaN

New member
Ev
twitter
Berghain-Diss ve Kitkat-Rave’den sonra: Elon Musk, Twitter’ın onda birini satın alıyor

Elon Musk kısa süre önce Berghain’e karşı tweet attı ve kısa bir süre sonra Twitter’ın neredeyse onda birini satın aldı. Bir kaza?

Elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın şu anda 50 yaşında olan CEO’su ve dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk, geçtiğimiz günlerde sosyal medya platformu Twitter’ın yüzde 10’a yakın hissesini satın aldı. Musk’ın hafta sonu boyunca iş fikirlerinden memlere ve Berghain ile son deneyimlerine kadar her şeyin eklektik bir karmaşasını paylaştığı sosyal medya platformu.

Berghain’de duvara BARIŞ yazdılar! girmeyi reddettim

— Elon Musk (@elonmusk) 3 Nisan 2022

Pazartesi günü açıklanan satın almanın değeri, Twitter’ın Cuma günkü kapanış fiyatına göre 2,89 milyar doların biraz altında. Bu, tüm şirketin yüzde 9,2’sine eşit ve Musk’ı neredeyse onda bir ile sosyal medya platformunun en büyük hissedarı yapıyor. Musk, geçtiğimiz haftalarda şirketi ifade özgürlüğü ilkelerine bağlı kalmamakla defalarca eleştirmişti. Ayrıca kendi açık kaynak tabanlı ağını kurmayı da açıkça düşündü.

Musk’ın fikirlerinden bazıları, geçen yılın sonlarında genel müdürlük görevinden ayrılan Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’den destek buldu. Dorsey, geçen ay Musk’ın açık kaynaklı bir algoritmayı savunduğu bir Musk tweet’ine “Hangi algoritmanın kullanılacağı (veya kullanılmayacağı) seçimi herkese açık olmalıdır” diye yanıt verdi.

Pazartesi günü, Musk’ın satın alımının yalnızca bir ilk adım olabileceği ve aslında Twitter’ı tamamen ele geçirmeye çalışabileceği yönünde spekülasyonlar da vardı. Analist Daniel Ives, New York Times’ın aktardığına göre, “Bu pasif katılımın, Twitter’ın yönetim kurulu/yönetimiyle nihai olarak aktif katılıma ve Twitter’ın sahibi olarak potansiyel olarak daha agresif bir role yol açabilecek daha geniş tartışmaların sadece başlangıcı olduğunu anlıyoruz.”

Musk’ın Berghain cephesindeki “Barış” mesajına yönelik son “eleştirisinin”, 80 milyon takipçi hesabına dikkat çekmeyi amaçlayan stratejik bir hareket mi, yoksa sadece ticari marka-Muskian kafa karışıklığı yaratmak için mi olduğu belirsiz yanıt.

Musk, Cumartesi sabahı “Berghain’de duvara BARIŞ yazdılar!” diye tweet attı, “İçeri girmeyi reddettim.” Biraz sonra şöyle söylendi: “Barış mı? kelimeden nefret ediyorum Barışı önemseyenlerin (ben dahil) bunu duymasına gerek yok. Ya barışı umursamayanlar? Oh iyi…”

Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlık savaşının başlamasından bu yana eski Doğu Almanya termik santralinin kulüp cephesine “Barış” yazısı işlenmiş. Sosyal medyada bazıları, Musk’ın harflerden gerçekten rahatsız olup olmadığı veya girişine izin verilip verilmediği konusunda spekülasyon yaptı. Daha önce Berghain’e gitmiş olan herkes, bu yerin efsanesinin sert kapı politikasıyla ayakta kaldığını ve düştüğünü bilir.

Musk’ın hafta sonu Kitkat seks kulübünde görüldüğü de söylendi. Mega girişimcinin Berlin kulüp maceraları ile ekonomik öncelikleri arasında bir bağlantı kurulamaz. Öte yandan, kesin olan bir şey var: Berghain, hem Berlin’in içinde hem de dışında çok fazla dikkat çekebilir. (Ha)