Dünyalu kadın otobüs şoförüne takkeyi soruyor ve ‘onu çıkarmasını’ istiyor | Dünya

Bangalore Metropolitan Transport Corporation (BMTC) otobüsündeki bir kadın yolcunun kondüktörü takkesi hakkında sorguladığı ve takkesini çıkarmasını söylediği bir Haber viral oldu.

Yolcu, kondüktörden takkesini çıkarmasını ister ve Haber, adamın ona karşı nazik davrandığını gösterir.

Video, Twitter’da birkaç kullanıcı tarafından paylaşıldı ve bir milyon kez görüntülendi. Videoyu çeken kadının kondüktöre şapkasının devlet üniformasının bir parçası olup olmadığını sorduğu duyuluyor. Adam birkaç yıldır giydiğini ve istersen giyebileceğini söylüyor.

OKU | Fransa’nın en yüksek mahkemesi, futbol maçlarında başörtüsü takma yasağının “uygun” olduğuna karar verdi.

“Evinizin rahatlığında dininizi yaşayabilirsiniz ama bu şapka üniformanızın bir parçası mı? Değilse, giymemelisin, ”diye yanıtladı kadın. Adam, onu taktığı onca yıl boyunca kimsenin itiraz etmediğini söyleyerek sorusunu birkaç kez tekrarlıyor.

“Bu bir temyiz meselesi değil, bu bir hukuk meselesi. Kanunda ne var? Bir devlet memuru olarak yasalara uymak sizin göreviniz” diyor kadın. Kondüktör, “Yasanın bir parçası olabilir” diye yanıt verir.

Yolcu daha sonra kanunun herkes için aynı olduğunu açıklar ve adamdan “kuralları bilmiyorsa” şapkasını çıkarmasını ister. “Evde ya da camide giyersin, bizim için sorun olmaz” diye ekliyor. Sonra kondüktörün şapkasını çıkardığını görürsün.

OKU | Siddaramaiah liderliğindeki Karnataka hükümeti, din değiştirme karşıtı yasayı geri çekti

“Bunu WhatsApp’ta gördüm. Bu kadının kalbine sıkıştırılan toplum zehrinin şiddetini ölçen bir makine olsaydı, terazisi kırılır mıydı? Bindiler ve çelenkler gibi keplere de izin verildiğini hissediyorum. Kondüktöre saygılarımı sunuyorum, kadın zehir kustuğunda bile onurlu davrandı” dedi.

“Onun için üzülsem de şapkasını çıkarmayı reddetmesi gerekirdi. Bir başkası, “Bir adam (yaşamı pahasına bile olsa) öz saygısını savunmazsa, başka kimse onun yanında olmaz (özellikle bugün Hindistan’da),” diye yanıtladı bir başkası.