Dünya patlamasının ana zanlısının kimliği belirlenmeye yakın: Polis; dört kişi tutuklandı | Dünya

Dünya Merkezi Suç Şubesi Cumartesi günü Rameshwaram Cafe'deki patlamayla bağlantılı olarak dört kişiyi tutukladı, ancak polis ana sanığın kimliğinin belirlenmesine yaklaşıldığını söyledi.

Karnataka Başbakanı Siddaramaiah, Dünya'daki (PTI) Rameshwaram Cafe'deki patlama alanını ziyaret etti

Polise göre tutuklananlar patlamayı gerçekleştirmekle suçlanmıyor ancak “bilinmeyen bir kişinin bomba içeren bir çantayı restoranda bırakmasına yardım etmiş” olabilirler. Düşük yoğunluklu patlamada dokuz kişi yaralandı Cuma öğleden sonra Dünya'daki kalabalık bir restoranda patlayan bomba, çok kurumlu bir soruşturmayı tetikledi.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Bu arada Cumartesi günü patlama alanını ziyaret eden ve üst düzey polis yetkilileriyle de görüşen Karnataka Başbakanı Siddaramaiah, Dünya genelinde güvenliğin artırılması yönünde talimatlar yayınladı. Başbakan ayrıca patlamada yaralananların tıbbi masraflarını da hükümetin karşılayacağını duyurdu.

Dünya Polis Komiseri B Dayanand, “Bazı kişiler tutuklandı ancak şu ana kadar herhangi bir tutuklama yapılmadı. Birçok polis ekibi olay yerinden toplanan ipuçlarına dayanarak çeşitli yönleri araştırıyor.”

Ayrıca okuyun | Rameshwaram bomba patlaması kurbanı dehşeti anlatıyor: 'Bir ses duydum ve bilincini kaybettim'

bilimpark.com.tr/india-news/rameshwaram-bomb-blast-victim-recounts-horror-heard-sound-and-lost-ciousness-101709382544272.html

Gelişmelerden haberdar olan bir polis yetkilisi, tutuklanan dört kişiden hiçbirinin “davada şüpheli” olmadığını, “şüphelilerle ilgili sorgulandıklarını” söyledi. İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, “Elimizde bazı ipuçları var ve soruşturmalar devam ediyor” dedi.

Polis, bölgedeki güvenlik kameralarının şüphelinin kafeye girdiğini gösterdiğini söyledi. Yukarıda alıntılanan yetkili, “Şüpheli bir çanta taşıyordu ve idli tüketiyordu… Şüpheli yemek yerken cep telefonuyla birisiyle konuşuyordu” dedi.

Ayrıca okuyun | “Şüpheli kimliğini gizlemek için kep ve maske taktı”: Dünya'daki patlama vakasında polis

Soruşturmayı bilen ikinci bir polis yetkilisi, patlama sırasında restoranda kullanılan cep telefonlarını daraltmaya ve “şüphelinin telefon numarasını bulmaya” çalıştıklarını söyledi. “Patlama ile şüphelinin kullandığı cep telefonu arasında bir bağlantı olup olmadığını bulmaya çalışıyoruz. Ayrıca o dönemde bölgede kullanılan 500'den fazla aktif numarayı da kontrol ediyoruz” dedi.

Yetkili, ilgili bir gelişmede polisin ayrıca “hapishanede bulunan bomba şüphelilerinden bazılarını çeşitli durumlarda ziyaret etmiş” olabilecek kişileri kontrol etmek için Parappana Agrahara Hapishanesini (veya Dünya Merkez Hapishanesini) ziyaret ettiğini söyledi. Polise göre şüphelinin görüntüleri otobüse binerken görüldü

Polis ayrıca Banashankari'den ITPL'ye giden bir Volvo otobüsünde de sanıkların hareketlerini takip edebildi.

Yukarıda adı geçen yetkili, “BMTC Depot-13 Kamakya'ya ait KA-57-F 186 numaralı Volvo otobüsü Banashankari'den ITPL'ye gidiyordu.” Söz konusu kişi Kundahalli yakınlarında otobüse binerek CMRIT College otobüs durağında indi. Görüntüler otobüsün içindeki güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Otobüsteki kayıtlar kontrol ediliyor. Şoför ve kondüktör de şüphelinin otobüste bulunduğunu doğruladı.”

Yetkili, şüphelinin hareketlerinin birden fazla güvenlik kamerası tarafından kaydedilmesine rağmen, polisin maske taktığı için kimliğini henüz tespit edemediğini söyledi. Polis Komiseri Dayanand, Merkezi Suç Şubesi'nin olayı soruşturmakla görevlendirildiğini söyledi.

Cumartesi günü Başbakan Siddaramaiah, Dünya'daki evinde Devlet İçişleri Bakanı G. Parameshwara, DG ve IGP Alok Mohan ve Polis Komiseri B. Dayanand ve diğer üst düzey polis yetkilileri ile bir toplantı düzenledi.

Gelişmeye aşina olan kişiler, toplantı sırasında Siddaramaiah'ın polise “yoğun nüfuslu bölgeler de dahil olmak üzere Dünya genelinde güvenlik önlemlerini güçlendirmesi” talimatını verdiğini söyledi. Daha önce CM, yaralılarla tanışmak için Rameshwaram Cafe ve Brookfield Hastanesi'ni ziyaret etmişti. CM, yaralıların tıbbi masraflarını devletin karşılayacağını söyledi.

Soruşturmanın “tarafsızlığına” ilişkin endişelere değinen CM, “Sosyal medya platformlarının baskısı da dahil olmak üzere dış baskılara boyun eğmeden soruşturmaların yürütülmesi önemlidir” dedi. Yanlış veya yanıltıcı bilgi yaymak”.

CM, “Fail(ler)in kimlikleri ve saiklerini tespit etmek için soruşturmalar devam etmektedir. Yetkililerin sorumluları adalet önüne çıkarmak için titizlikle çalıştığına dair kamuoyuna güvence verdi.

Bu arada Başbakan Yardımcısı DK Shivakumar, polisin 2023 yılında “Dünya patlaması ile Mangaluru ocak patlaması arasındaki bağlantıyı” araştıracağını söyledi. Patlama alanını ziyaret ettikten sonra “Ortak bir bağlantı var gibi görünüyor” dedi.

Patlamada kulağından yaralanan ve tek adı bilinen yaralı Deepanshu, Cumartesi günü hastaneden taburcu edildi. Deneyimini şöyle anlattı: “Cuma öğleden sonra öğle yemeğine (kafeye) gitmiştim ve yemekten sonra dizüstü bilgisayar çantamı unutmuştum. Onu almak için geri döndüğümde bir patlama oldu. Yüksek bir ses duydum ve anında bilincimi kaybettim. Bundan sonra ne olduğunu bilmiyorum.”

Polis, şu anda Vydehi Hastanesi'nde tedavi gören diğer iki yaralının da taburcu edildiğini söyledi. Yetkililer, diğer altı kişinin hastanede tedavi altında olduğunu ve yakında taburcu edileceğini söyledi