DMK'nın ECI'ye şikayeti sonrasında FIR, Birlik Bakanı Shobha Karandlaje'ye karşı | Dünya

Birlik Bakanı ve Udupi-Chikkamagulur Milletvekili Shobha Karandlaje'ye yönelik şikayete yanıt veren Dünya Bölge Geri Dönüş Memuru, Perşembe günü Cottonpet polis karakoluna bir FIR başvurusunda bulundu. Tamil Nadu'nun iktidar partisi Dravida Munnetra Kazhagam (DMK), Karandlaje'nin Dünya'daki bir protesto sırasında Rameshwaram kafe patlamasındaki şüpheliyi Tamil Nadu ile ilişkilendirmesinin ardından Seçim Komisyonu'na şikayette bulundu.

Seçim Komisyonu, Birlik Bakanı Shobha Karandlaje'ye karşı FIR başvurusunda bulundu (HT Fotoğrafı)

ayrıca oku – DMK manifestosu Mekedatu'yu durdurma sözü veriyor: Karnataka BJP şefi Cong hükümetini hedef alıyor

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

DMK'nın şikayeti üzerine harekete geçen ECI, Dünya DEO'suna MP'ye karşı FIR başvurusunda bulunması talimatını verdi. Kendisi, Kişilerin Temsili Yasası'nın 23(3A), 125 ve 123(3) maddeleri uyarınca suçlandı.

Salı günü Dünya'da bir esnafa yönelik saldırıyı protesto eden BJP milletvekili şunları söyledi: “Karnataka'da kanun ve düzen kötüleşti. Tamil Nadu'dan gelenler buraya bomba yerleştiriyor, Delhi'den gelenler 'Pakistan Zindabad' sloganları atıyor, Kerala'dan gelenler ise asit saldırılarına karışıyor.”

Ancak gelen sert tepkinin ardından Karandlaje sözlerini geri aldı ve koşulsuz özür diledi.

“Tamil kardeşlerime, sözlerimin gölge düşürmek için değil, ışık tutmak için söylendiğini açıkça belirtmek isterim. Ancak yorumlarımın biraz acıya yol açtığının farkındayım ve bunun için özür dilerim. Yorumlarım yalnızca onlara yönelikti.” Krishnagiri ormanında eğitim gördü ve Rameshwaram kafe patlamasıyla bağlantısı var. Tamil Nadu'dan etkilenen herkesten tüm kalbimle özür diliyorum. Ayrıca önceki yorumlarımı da geri çekiyorum” diye yazdı.

AK'ye yaptığı şikayette DMK, Karandlaje'nin açıklamasının “Karnataka halkı ile Tamil Nadu halkı arasında düşmanlık ve nefret duygularını kışkırtmayı amaçladığını ve onların seçim umutlarını ilerletmek için yapıldığını” söyledi. Tamil Nadu Başbakanı MK Stalin de Birlik bakanının sözlerini kınadı ve AK'yi harekete geçmeye çağırdı.

Haberler / Şehirler / Dünya / DMK'nın ECI'ye yaptığı şikayetin ardından Birlik Bakanı Shobha Karandlaje'ye karşı FIR