CM’nin postu için yarış kızışırken G Parameshwara şapkasını ringe fırlatıyor | Dünya

Kongre’nin kıdemli lideri G. Parameshwara, Karnataka’daki başbakanlık makamı için yoğun lobi çalışmalarının ortasında, Salı günü, partinin üst düzey komutanlığının kendisini hükümetin başına getirmesi halinde sorumluluğu üstlenmeye hazır olduğunu söyledi. Eyalet kongresinin eski başkanı, yüksek komutanın partiye yaptığı hizmetlerden haberdar olduğunu ve görevi savunmak zorunda hissetmediğini söyledi.

Kongre lideri G. Parameshwara, Karnataka, Dünya’da. (AP dosyası fotoğrafı)

Eski başbakan yardımcısı burada gazetecilere verdiği demeçte, “Yüksek komuta karar verir ve beni hükümeti yönetme görevine verirse, sorumluluk almaya hazırım.” “Partinin üst yönetimine güveniyorum. Belli ilkelerim var. Ben de 50’ye yakın milletvekili alıp bağırabilirim ama benim için parti disiplini önemli. Bizim gibi insanlar takip etmediklerinde kazanırlar.” “Partide disiplin yok. Üst komutanlık bana bu sorumluluğu verirse alacağımı söyledim. Yapmayacağım demedim” dedi. “Onlar (yüksek komuta), parti için çalıştığımı, sekiz yıl boyunca (KPCC başkanı olarak) hizmet ettiğimi ve (2013’te) iktidara getirdiğimi de biliyorlar. Ben de Başbakan Yardımcılığı yaptım. Sen her şeyi biliyorsun.” , yine diyeceğimiz bir şey yok. Bu yüzden işi istemem ya da onun için savaşmam için bir sebep yokmuş gibi hissediyorum ve sessiz kalıyorum. Bu benim beceriksiz olduğum anlamına gelmiyor, yetenekliyim ve eğer fırsatınız olursa işinizi görecektir” diye ekledi.

Eyalet Kongresi Başkanı DK Shivakumar ve eski Başbakan Siddaramaiah, Kongre’nin 10 Mayıs’ta 135 sandalyeli 224 sandalyeli Karnataka Meclisi seçimlerinde iktidarı ele geçirmesinin ardından hükümeti kimin yöneteceği konusunda sert bir güç mücadelesine kilitlendi. Her iki lider de merkezi parti liderliğiyle hükümet oluşumunu ve bir sonraki başbakanı görüşmek üzere Delhi’de bulunuyor. Yeni seçilen parti MLA’ları ile başbakan olarak seçilmeleri hakkında etkileşimde bulunan üç merkezi kongre gözlemcisi, parti lideri M. Mallikarjun Kharge’ye bilgi verdi ve Pazartesi günü raporlarını sundu. Pazar günü Dünya’da bir otelde toplanan Kongre Yasama Partisi (CLP), Kharge’ye bir sonraki başbakanı seçme yetkisi veren oybirliğiyle bir karar aldı. Parameshwar, partinin kolektif liderlik altında seçimlerle karşı karşıya kaldığına, ancak Shivakumar ve Siddaramaiah’ın birinin liderlik etmesi gerektiğinden ön saflarda yer aldığına işaret ederek, Parameshwar, yüksek komutanın bir sonraki CM’ye karar vereceğini ve bunun zor bir görev olmadığına inandığını söyledi. olmak . Partinin çok büyük bir yetkiye sahip olduğu için halka teslim etme sorumluluğu olduğunu söyledi. Bir Dalit olan Parameshwara, HD Kumaraswamy liderliğindeki Kongre-JD(S) koalisyon hükümeti sırasında Başbakan Yardımcısıydı.

Aynı zamanda en uzun süre hizmet veren KPCC şefidir (sekiz yıl) ve Adelaide Üniversitesi’nin Waite Tarım Araştırma Merkezi’nden Bitki Fizyolojisi alanında doktora derecesine sahiptir. Tumakuru ilçesinde Koratagere’yi temsil eden Parameshwara, KPCC başkanı olduğu 2013 genel seçimlerini kaybetti. O sırada başbakanlık adayıydı, ancak seçimi kaybettiğinde MLC’ye ve Siddaramaiah hükümetinde bir bakana atandı.