CM Siddaramaiah, JD(S)’nin BJP veya başka bir partiyle ittifak kurması durumunda sorun olmayacağını söylüyor | Dünya

Karnataka Başbakanı Siddaramaiah Çarşamba günü, eski müttefiki JD(S)’nin gelecek yıl yapılacak Lok Sabha seçimleri öncesinde BJP liderliğindeki Ulusal Demokratik İttifak’a (NDA) olası girişi hakkında değerlendirmede bulunarak, partinin seçim kararı almasıyla ilgili hiçbir ” Sorunu” olmadığını söyledi. safran dönüşü.

Karnataka CM Siddaramaiah. (ANI Fotoğrafı) (CMO Karnataka)

Çarşamba günü gazetecilere konuşan CM, “JD(S)’nin bu konuda BJP veya başka herhangi bir partiyle ittifak kurmasında hiçbir sorunum yok” dedi.

CM’nin yorumları, JD(S) lideri HD Kumaraswamy’nin, partisi BJP’nin ‘B takımı’ olsaydı beş yıllık bir dönem boyunca başbakan olacağını söyleyen açıklamasına yanıt olarak geldi.

OKU | ‘Sorunun çözülmemesi’: BJP’den Tejasvi Surya, Cauvery su anlaşmazlığı nedeniyle Karnataka CM’yi eleştirdi

İktidardaki Kongre’nin eski müttefikine sert bir darbe indiren Siddaramaiah, BJP ile ittifak sonrasında Janata Dal’ın (Laik) artık kendisine ‘laik’ diyemeyeceği için adı konusunda ikilemde kalacağını söyledi.

Çarşamba günü erken saatlerde, JD(S) başkanı ve eski Başbakan HD Deve Gowda, bir sonraki Lok Sabha seçimleri öncesinde partinin BJP ile ittifakını ilan etti ve NDA’ya katılma kararının parti meslektaşlarıyla önceden yapılan istişarelerin ardından alındığını söyledi.

İlginçtir ki, partideki bazı Müslüman liderler isyan bayrağını çektiler ve JD(S)’nin BJP ile ittifakına ilişkin endişelerini dile getirdikten sonra ana üyeliğinden istifalarını sundular.

“BJP ile ittifak kurmadan önce 19 MLA’mızın ve 8 MLC’mizin tamamının görüşlerini aradım. Hepsi JD(S)’nin BJP ile bir seçim anlaşması yapması gerektiği görüşündeydi” dedi Deve Gowda.

OKU | Yarın Karnataka’da eyalet çapında bandh: İşte sizi neler bekliyor

Bir basın toplantısında konuşan JD(S) lideri, Başbakan Narendra Modi ile hiç tanışmadığını ve 10 yıl aradan sonra ilk kez İçişleri Bakanı Amit Shah ile ancak yakın zamanda görüştüğünü söyledi.

“Biz güce aç politikacılar değiliz. On yıldır ilk kez İçişleri Bakanı Amit Shah ile görüştüm. Başbakan Modi ile hiç tanışmadım. Toplantımız sırasında içişleri bakanına eyaletteki mevcut siyasi durumu anlattım” dedi Deve Gowda.

JDS, bir sonraki meclis seçimleri öncesinde 22 Eylül’de BJP liderliğindeki NDA ile resmi olarak birleşti.

Eski CM HD Kumaraswamy, eyalet başkentinde Amit Shah ve BJP şefi JP Nadda ile görüştükten sonra birleşmeyi duyurdu.

Açıklamanın ardından, JD(S) eyalet başkan yardımcısı Syed Shafiulla Saheb ve M Srikanth ve UT Ayesha Farzana’nın da aralarında bulunduğu diğer liderler, partideki azınlık liderleri arasında memnuniyetsizliğin sinyalini vererek partiden istifa etti.

“Heyecan verici bir haber! Hindustan Times artık WhatsApp kanallarında
Bağlantıya tıklayarak bugün abone olun ve en son haberlerden haberdar olun! Buraya tıklayın!