‘BJP’nin ilgisizliği, bariz umursamazlığı’: DK Shivakumar, Sakshi Malik’in istifası hakkında | Dünya

Profesyonel güreşçi Sakshi Malik’in emekliliğinin duyurulması ve Bajranj Punia’nın Padma Shri ödülünü iade etme kararı, Cuma günü Bharatiya Janata Partisi’ni (BJP) iddia ettiği üzere kabul eden Karnataka Başbakan Yardımcısı DK Shivakumar da dahil olmak üzere ülke genelinde birçok kesimden tepkileri tetikledi. ilgisizlik”.

Karnataka DCM DK Shivakumar (PTI)(HT_PRINT)

Aynı zamanda Kongre partisinin Karnataka biriminin başkanı olan DCM, Cuma akşamı sosyal medyada Malik ve Punia’nın kararlarının safran partisinin güreşçilere yönelik “niyeti ve bağlılığı” hakkında soru işaretleri uyandırdığını yazdı. BJP’nin kadın oyunculara yönelik “ilgisizliği ve bariz umursamazlığının” “rahatsız edici” olduğunu ekledi ve partiyi kadınların güvenliği konusunda “duyarsız” olarak nitelendirdi.

Geçtiğimiz yılı sonlandırın ve 2024’e HT ile hazırlanın! buraya tıklayın

OKU | Sakshi Malik’in annesi, kadın güreşçilerin sesinin hükümet tarafından görmezden gelindiğini söylüyor

“Önce #SakshiMalik’in Olimpiyat madalyasıyla ülkeye zafer getiren güreşi bıraktığını duyurması ve şimdi de #BajrangPunia’nın Padma Shri ödülünü geri vermesi, BJP’nin güreşçilerin davasına olan niyeti ve bağlılığı hakkında ciddi soruları gündeme getiriyor. Eski adıyla Twitter olan sosyal medya sitesi ‘X’te, “BJP’nin kayıtsızlığı ve etkilenen kadın oyuncuların içinde bulunduğu kötü duruma karşı apaçık göz ardı etmesi rahatsız edici ve partinin kadınların güvenliğine yönelik kayıtsızlığına ışık tutuyor” diye yazdı.

Sakshi Malik ve Bajrang Punia’nın kararları, Brij Bhushan Sharan Singh’in danışmanı Sanjay Singh’in Hindistan Güreş Federasyonu’nun (WFI) yeni başkanı seçilmesinin ardından geldi. Malik, Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında güreşi bırakma kararını açıklarken, Punia Cuma günü Padma Shri ödülünü Başbakan Modi’ye yazdığı bir mektupla birlikte iade edeceğini söyledi.

“40 gün boyunca sokaklarda uyuduk ve ülkenin farklı yerlerinden çok sayıda insan bize destek olmaya geldi. Malik, Brij Bhushan Singh’in iş ortağı ve yakın sırdaşı WFI’nin başkanı seçilirse güreşi bırakacağım” dedi.

OKU | Bir gün adalet yerini bulacak: “şerefsiz” Bajrang Padma ödülünü geri veriyor

“Kızlarımız ve kız kardeşlerimiz için savaştık. Onlara adaleti sağlayamadım. Bu nedenle bu onuru hak ettiğimi düşünmüyorum. Buraya ödülümü iade etmeye geldim. Ancak randevum olmadığı için Başbakan ile görüşemedim. Başbakan’ın yoğun bir programı var. Bu nedenle Başbakan’a yazdığım mektubu takdir ediyorum. Bu madalyayı evime götürmeyeceğim” dedi Punia ayrıca gazetecilere.

Hem Malik hem de Punia, hakkında cinsel taciz iddialarının yapıldığı Brij Bhushan Sharan Singh’e karşı aktif protestoculardı.