BJP ve Kongre seçim sonuçlarından emin | Dünya

Dünya Karnataka’da seçmenler oy kullanırken, üç büyük partinin liderleri, seçimi rahat bir şekilde kazanacaklarını iddia ederek kendinden emin göründüler. Kongre liderleri seçimin sonucuna resmi olmayan partinin karar vereceğini söylerken, BJP seçmenlerin kalkınma taahhüdünün arkasında durduğunu savundu.

BJP ve Kongre, eyalet meclisi anketlerinde galibiyet iddiasında bulunuyor. (PTI)

Çarşamba öğleden sonra kendi seçim bölgesinde parti personeli ile otomatik çekçekte görülen KPCC Başkanı DK Shivakumar, seçimden sonra Janata Dal (laik) ile ittifak olmayacağını söyledi. “JD(S) ile ittifak şansı yok. Hükümeti tek başımıza kuracağız” dedi.

Shivakumar, “Sorun fiyat artışı, yolsuzluk, iyi yönetim ve kalkınmadır.” dedi. Herkese sesleniyorum: Lütfen tüplerimize bakarak oy verin. Bütün liderlerime çelenk takmalarını tavsiye ettim (silindir şapka)” diye ekledi.

Eski Karnataka başbakanı ve kıdemli kongre üyesi Siddaramaiah Çarşamba günü, iktidardaki BJP’nin “halka sunacak kalkınma projesi olmadığı” için genel seçimleri “para gücü” ile kazanmak istediğini iddia etti.

Ayrıca Başbakan Narendra Modi’yi eyalet seçimleri kampanyası sırasında yaptığı bir dizi halka açık toplantı sırasında fiyat artışları, işsizlik ve devlet yolsuzluğu konusunda sessiz kalmakla suçladı.

“Para aktı (seçimde). BJP seçmene para vermekten başka ne yaptı? Parası olması dışında devlet hakkında ne söyleyebilirsiniz? Ne gelişme kaydettiler?” dedi muhalefet lideri.

Siddaramaiah, BJP’nin “tek bir ev bağışlayamayacağını veya herhangi bir sulama projesini tamamlayamayacağını” iddia etti ve Anna Bhagya programı kapsamında yoksulluk sınırının (BPL) altındaki her aile üyesi için ücretsiz pirinci ayda 7 kg’dan 4 kg’a düşürdü.

“BJP’nin son dört yıldaki başarıları sıfır. O yüzden seçimi parayla kazanmak istiyorlar” dedi.

“Başbakan’ın mitinglerinin bir etkisi olmayacak. Fiyat artışlarından, işsizlikten, yolsuzluktan, özellikle %40 komisyondan bahsetti mi? İki yıl önce %40 komisyon için bir dilekçe aldı. Bu dilekçe üzerine yapılan işlem hakkında herhangi bir şey söyledi mi?” diye sordu Siddaramaiah.

Öte yandan Başbakan Basavaraj Bommai, devlet halkının BJP’nin kalkınma gündeminin arkasında duracağını söyledi. “Seçim bölgemdeki insanlar bana o kadar sevgi yağdırdı ki buradan rekor bir farkla kazanacağımdan eminim ve aynı şey BJP için de geçerli. Rahat bir çoğunlukla kazanacağız. Bu, geliştirme ve uğursuz kampanyalar arasındaki bir savaş. Ancak Karnataka halkı olaylara olumlu bakıyor ve devletin kalkınması için oy kullanacak” dedi.

Başbakan olup olmayacağı sorusuna Bommai, “kararı yasama partisi ve parti yüksek komutası verecek” dedi.

JD(S) lideri HD Kumaraswamy, partisinin mali kriz nedeniyle Çarşamba günkü Karnataka seçimlerini kazanma şansının bulunduğu 25 kadar parlamento kesiminde büyük olasılıkla bir “darbe” yaşayacağını söyledi.

Eski başbakan, mali kısıtlamalara rağmen partisinin sandalye sayısında Kongre ve BJP’nin önünde olacağını iddia ederek partisinin sadece bir “kral yapıcı” değil, bir “kral” olarak ortaya çıkacağını garanti etti.

“Beni üzen, partimden birkaç adayı maddi olarak destekleyememek. Fon şeklinde kamu desteği almayı umuyordum, ancak biraz aksilik yaşadım. Chikkaballapura ve Doddaballapura gibi güçlü adayların olduğu bazı seçim bölgelerinde adaylara son aşamalarda mali destek sağlayamadım” dedi Kumaraswamy.

“Bazı seçim bölgeleri parti fonlarından önemli miktarda para çekti ve bazı sandalyelerin kazanılması için yeterli fon tahsis edemedim, bu da bir gerilemeye yol açtı. Parti beklendiği gibi bağış almadığı için onları beklendiği gibi destekleyemedim” dedi.

Kumaraswamy, “Adayları yüzüstü bıraktım, bu benim hatam” diyerek parti yetkililerini adayları hakkında yanlış bir imaj yaratmamaları konusunda da uyardı. beklenen fonlar” diye ekledi.