9 Mayıs’ı Moskova’da nasıl yaşadım?

PaPaĞaN

New member
Berlin–9 Mayıs 2017, Moskova’da sıkıcı ve gri bir gündü. Bütün gün şehrin üzerine soğuk bir çiseleme düştü. Zafer Bayramı geçit törenlerinde hava gösterilerinin başlamasından bu yana ilk kez, sert hava koşulları nedeniyle bu bölüm iptal edilmek zorunda kaldı. Ama ben ve arkadaşlarım için, yurtdışında bir yılını Saint Petersburg’da geçiren 20’li yaşlarının başındaki dört Rus öğrencisi için hala büyük bir heyecan ve beklenti vardı.

Üniversiteden bir hafta izin almıştık ve Zafer Bayramı için Moskova’ya gidip oradaki kutlamalara tanık olmak istediğimizi hemen anladık. Ünlü 9 Mayıs’ı en az bir kez yakından yaşamak istedik. Bu tatil zaten İngiltere’deki üniversitemizde derin analizlere konu olmuştu ve Putin Rusya’sı hakkında birçok ilginç şey öğrenilebileceği söylendi.

Bu demolar ve etkinlikler 8 ve 9 Mayıs’ta Berlin’de

Ayrıca Zafer Bayramı, boş bir yılda karşılaşabileceğiniz tuhaflıklardan sadece biriydi. Bu günün Rusya’da kutlanma şekli bir yandan bize tamamen yabancıydı – ama aynı zamanda bir şekilde heyecan verici ve büyüleyiciydi.

Halkın gözü önünde askeri geçit töreni

Zaten Saint Petersburg’dan trendeyken, Zafer Bayramı geçit törenini görmek için Moskova’daki en iyi halka açık gösterimler hakkında ipuçları için uçuş dergisini okuyoruz. Airbnb aracılığıyla kiraladığımız daireye yakın olduğu için Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi’ni (Rusya’da 2. Dünya Savaşı olarak adlandırılıyor) seçtik.

Halkın izlemesi, beklentimizde umduğumuz şeyi verdi. 14.000 askerin, atalarının “büyük zaferini” kutlamak için zorlu bir koordinasyonla defalarca “ura” (yaşasın) diye bağırarak Kızıl Meydan’da yürüyüşünü izledik. Sonra ağır askeri araçlar geldi, tanklar.

Canlı televizyon yayını sırasında bir sunucu, bu silahların gücünü ve verebilecekleri zararı anlattı. Vay canına, arkadaşlarım ve ben şöyle düşündük: Bunlar, 80’lerde ebeveynlerimizin çok korktuğu Sovyet “şeytan imparatorluğunun” görüntüleri.

Ama şimdi başka bir Rusya var, değil mi? Bir gece önce Bolşoy Tiyatrosu’nun köşesindeki bir vegan yenilikçi restoranda yemek yemiştik ve menü de İngilizceydi.

9 Mayıs'ta ne olacak?  Putin için genel seferberlik faydalı olmaz

9 Mayıs’ta ne olacak? Putin için genel seferberlik faydalı olmaz

Ardından Putin’in konuşması geldi. 9 Mayıs’ın bu bölümü 15 milyon Rus tarafından televizyonda izleniyor – izleyen nüfusun yaklaşık yüzde 20’si. Konuşma sadece savaş kurbanlarının anılarını değil, aynı zamanda güncel olayları da ele alıyor.

Putin’in konuşması ve kötü bir his

Çiseleyen yağmurla mücadele eden Putin, burnunu çekerek konuşmasına başladı. Böyle bir konuşmada kendisinden beklenebilecek tüm unsurları içeriyordu: Fedakarlıkları ile Rusya’yı Nazilerin yarattığı varoluşsal tehditten kurtaran gazileri saygıyla anıyordu. Çektikleri acılar asla unutulmayacak ve yeni nesillere ilham kaynağı olacak. Şimdiye kadar, çok tipik bir Putin, çok tipik bir 9 Mayıs. Ama bir bölüm gözüme çarptı.

Putin, “Geçmiş savaşın dersleri bize uyanık olmamızı hatırlatıyor” dedi. “Ve Rus silahlı kuvvetleri olası herhangi bir saldırıya karşı koymaya hazır. Hayatın kendisi, savunma potansiyelimizi artırmamızı gerektiriyor.” Sözleri beni hemen tedirgin etti.

Milyonlarca Sovyet askeri ve sivilinin kurban edilmesini onurlandırdıktan sonra böyle bir şey söylemesi bana garip geldi. 2017’de, dünyanın ikinci en büyük ordusuna sahip en büyük ülkesi olan Rusya’yı hangi tehditlerin bu kadar endişelendirebileceğini de fark etmemiştim.

Son zamanlarda bu cümleler üzerinde çokça düşünmek zorunda kalıyorum. Bunu yalnızca bir tehdit olarak algılayabiliyorum – ve kime hitap ettiği belli oldu. Beni endişelendiren, bunun ne kadar ciddi olduğunu, nasıl tekrarlandığını ve yoğunlaştığını fark etmemin o kadar uzun sürmesi ki, şu anda çoğunun ailesi Ukrayna’da olan Rusların yüzde 71’i ülkelerinin oradaki acımasız savaşını destekliyor.

Andriy Melnyk: Tartışmalı büyükelçi gerçekten ne istiyor?

Andriy Melnyk: Tartışmalı büyükelçi gerçekten ne istiyor?

Halkın izledikten sonra şehir merkezine döndük, şimdi ölümsüzler alayının geçit törenini izlemek istedik. Bu geçit töreninde sıradan Ruslar, savaşta görev yapmış atalarının portreleriyle caddede yürüyor.

Nispeten yeni bir yapım. 2014’ten bu yana – Kırım’ın ilhakından ve Rusya’nın doğu Ukrayna’daki ayrılıkçılara verdiği desteğin artmasından bu yana – yalnızca düzenli olarak ve resmi yaptırımla yapılıyor. Vatanseverliğin aşırı biçimlerini genellikle rahatsız edici bulurum. Bununla başa çıkmak için, olumlu algılayabileceğim şeyler aradım – örneğin, yürüyüşçülerin Putin yanlısı bayraklar taşımaması, sadece düşmüş atalarının portreleri.

Moskova’da bir Amerikan bayrağı

Sonra kalabalıkta bir Amerikan bayrağı gördüm. Direğine iliştirilmiş plaketler, savaş sırasında Sovyet ve Amerikan askerleri arasındaki dostluğu ve dayanışmayı gösteriyordu. “Aynı dostluğu bugün yeniden canlandırabilir miyiz” yazıyordu.

Bugün bunun için sık sık teşekkür ederim. Bir yanım, yurt dışında geçirdiğim bir yıl boyunca beni çok sıcak karşılayan ve dost olan bu kadar çok Rus’un şu anda Ukrayna’da arkadaşlarıma karşı yürütülen savaşı desteklediğine hâlâ inanmak istemiyor.

9 Mayıs 2017’yi düşündüğümde, hala bağdaştırmakta zorlandığım iki farklı Rusya imgesi canlanıyor hafızamdan. Ölümsüzler alayının geçit töreninden sonra kısa bir süre kahve içmek için McDonald’s’a gittik. Sokakta çalınan Sovyet savaş şarkılarının acele kayıtları, özellikle ünlü “Katyuşa”.

Berlin'deki Rus yanlısı araba yürüyüşünün organizatörü herhangi bir suçun farkında değil

Berlin’deki Rus yanlısı araba yürüyüşünün organizatörü herhangi bir suçun farkında değil

Bir ay önce, Treptower Park’taki Sovyet Savaş Anıtı’nı ziyaret eden Berlin’deki Rus yanlısı konvoya katılanlar tarafından söylenen şarkıyı duydum. Organizatörün daha sonra bir röportajda iddia ettiği gibi, bu eylemin Ukrayna’daki savaşla hiçbir ilgisi olmamasına rağmen.

9 Mayıs 2017 öğleden sonrasını, dünyanın en önemli Rus sanat koleksiyonu olan Tretyakov Galerisi’nde ve Stalin ve Lenin’in heykelleri ve büstleri gibi Sovyet kalıntılarıyla dolu yakındaki Muzeon Heykel Parkı’nda geçirdik. Moskova’ya yaptığım her gezide Tretyakov Galerisi’ni ziyaret ettim, bundan sonraki Moskova gezilerimde de ziyaret etmeyi planlıyorum. Ama şu anda Moskova’ya dönmeyi hayal bile edemiyorum. 9 Mayıs 2017’den önce hissettiğim beklenti, bir tür korkuya dönüştü.