55 yaşındaki adam Anganwadi çocuklarına su sağlamak için kuyu kazıyor | Dünya

Uttara Kannada bölgesindeki Sirsi'deki Ganesh Nagar'dan 55 yaşındaki bir kadın, yerel anganwadi'ye katılan çocuklara düzenli su temini sağlamak için bir kuyu kazma görevini üstlendi.

Gauri Nayka sondajı üç ay içinde tamamlamak istiyor (HT)

Gauri Nayka, yaklaşık bir hafta önce evinin yakınındaki Anganwadi merkezinde 1,2 metre genişliğinde bir kuyu kazmaya başladığını söyledi. Her gün özenle kazarak 1,5 metre derinliğe kadar kazıyor, çapa, kazma, sepet ve ip gibi basit aletler kullanarak onlarca sepet toprağı zahmetli bir şekilde taşıyor.

Kriket heyecanını daha önce hiç olmadığı gibi, yalnızca HT'de keşfedin. Şimdi keşfedin!

Oğlu Vinay Nayka, “Annem her gün sabah 7.30'da işe gidiyor, akşam 12'de dönüyor, yine saat 15.00'te çıkıyor, 18.00'de dönüyor” dedi.

Hedefleri kuyuyu bir ay içinde tamamlayarak topluma güvenilir bir su kaynağı sağlamak.

Ayrıca şunu okuyun: Sitharaman'a göre Ayushman Bharat kapsamındaki sağlık sigortası kapsamı tüm ASHA ve Anganwadi işçilerini kapsayacak şekilde genişletilecek

Girişim için motivasyonunu açıklayan Gauri, Ganesh Nagar'daki su sıkıntısının, özellikle de Anganwadi çocuklarının içme suyuna erişimde zorlandığı zor duruma tanık olduğunda kendisini harekete geçmeye sevk ettiğini paylaştı.

Görevin fiziksel gerekliliklerinden yılmadan, 2017 ve 2018'de iki kuyu kazdı ve bu da su kriziyle mücadele konusundaki sarsılmaz kararlılığını gösterdi.

Anganwadi Merkezi, toplumdaki 15 çocuk için temel bakım ve erken eğitim sağlayan önemli bir merkez olarak hizmet veriyor. Ancak devam eden su sıkıntısı, Hutgar gram panchayat'ın yalnızca iki günde bir su sağlaması nedeniyle büyük bir zorluk teşkil ediyor. Ancak çocukların içmek için hâlâ harici bir kuyudan gelen suya ihtiyacı var ve bu da sürdürülebilir bir çözüme olan acil ihtiyacın altını çiziyor.

Gauri, “Areka cevizi mahsulünü sulamak için evimin yakınında 25 metre derinliğinde bir kuyu kazdım” dedi. “Küçük tarım arazimde ciddi bir su sıkıntısı var. Ben de üç ayda kuyu kazmaya karar verdim ve başardım. Tarım arazimde 40 metre derinliğinde bir kuyu daha kazdım. Gram panchayat'ın yalnızca iki günde bir su sağlaması nedeniyle anganwadi'de yaz mevsiminde ciddi su sıkıntısı yaşandığını öğrendim. Bu işten memnunum, bu yüzden kimseden yardım istemedim” diye ekledi.

Ailesi onun çocuklara yardım etme fikrini destekliyor.

“Bir arazimiz var, Sirsi’de bir akvaryum dükkanım var ve ailemi işletiyorum. Kuyu çalışması 90 günde tamamlanabildi ve üzerinden bir hafta geçti bile. Annem her gün bir buçuk metre derinliğinde kazıyor ve merdiven kullanarak toprağı çıkarıyor. İçeri girdiğinde toprağı çıkarmak için bir makara ve ip kullanıyor” dedi oğlu.

Anganwadi Merkezi personeli, Gauri'nin özverili çabaları için minnettardır ve çocukların refahı için temiz suya erişimin kritik önemini vurgulamaktadır.

Öğretmen Jyoti Nayka, “Gauri'nin çalışması hepimize umut veriyor ve onun kararlılığıyla toplumun en savunmasız üyelerinin hayatlarını nasıl iyileştirebileceğini gösteriyor” dedi.